Jak děti doma zabavit bez počítače?

Život se vrací do starých kolejí jen velmi pomalu. Protože většina z nás má ještě stále doma ratolesti, které nechodí do školy, je více a více náročné dodržovat správný režim. Právě o něm je náš dnešní článek: 

Neseď furt u toho počítače a běž si hrát! Tuto větu ze svých úst vypouští v současné době mnoho rodičů. Děti tráví doma spoustu času a počítač, tablet nebo telefon pro ně bývá nejjednodušší zdroj zábavy. „Koronavirové prázdniny“ jsou už pro děti dlouhé a zabavit se doma je pro ně čím dál těžší. Jak děti zabavit i bez dalšího zapínání počítače?

Je doba počítačová, to je jasné. Skoro všichni je máme doma, běžně je používáme při práci a za současné situace je využívají k online výuce nebo komunikaci se spolužáky i děti. Ty menší si na nich hlavně hrají, větší pracují nebo vyhledávají informace. Nutno říct, že počítače jsou mnohdy dobří pomocníci. Ovšem jen pokud se to s nimi nepřehání, stejně jako se vším ostatním. Read more

Zrušením předkupního práva ztrácí spoluvlastníci moc nad ostatními podíly

Prodej nemovitostí ve spoluvlastnictví se v budoucnu výrazně zjednoduší. Od 1. července se totiž ruší předkupní právo spoluvlastníků, které poslední dva roky komplikovalo prodeje bytů s garážemi či sklepy ve společných prostorách. Tato změna ale také znamená, že spoluvlastníci už nebudou mít žádnou kontrolu nad tím, komu ostatní majitelé svůj podíl na nemovitosti prodají. Předkupní právo spoluvlastníků se po více než dvou letech prakticky ruší. „Pokud klient nemovitost koupí a bude ji následně prodávat, případně ji daruje, od července nebude muset nemovitost žádnému ze spoluvlastníků nabízet,“ přibližuje ředitel společnosti Bidli reality Ondřej Mašín. Současná novela ponechala předkupní právo pouze v případě, že majitel podíl na nemovitosti zdědí. V takové situaci platí předkupní právo půl roku. Při případném prodeji je tedy třeba spoluvlastníky kontaktovat nebo jednoduše počkat, až půlroční lhůta uplyne. I tato výjimka má ale svou výjimku. Předkupní právo u zděděného podílu neplatí, pokud jej majitel převádí jinému spoluvlastníkovi nebo v rámci rodiny.

Spoluvlastníci ztrácejí kontrolu

Zrušení předkupního práva ovšem může zkomplikovat život mnoha spoluvlastníkům. Příkladem je situace, kdy jeden dům vlastní dva lidé. Podle dosud platné právní úpravy měli oba předkupní právo, pokud by chtěl druhý majitel svůj podíl prodat. To už ale od července platit nebude. To znamená, že spoluvlastník může svůj podíl prodat, komu chce a za kolik chce, a druhý spoluvlastník s tím prakticky příliš nenadělá. Možnosti má totiž jen omezené. Pokud nesouhlasí s tím, jak a komu se druhý podíl prodal, je možné protistraně navrhnout vypořádání dohodou. Pokud ho druhá strana odmítne, může se pak spoluvlastník dožadovat vypořádání u soudu. „Soud má určité možnosti, jak postupovat. Například věc, pokud je to možné, reálně rozdělí. Pokud to možné není, tak se třeba přisoudí jednomu ze spoluvlastníků s tím, že tomu, kdo pozbyl spoluvlastnický podíl, pak ale musí vyplatit kompenzaci,“ přibližuje Ladislav Vajdík, advokát z kanceláře KPMG Legal. Pokud se tedy takovým situacím chtějí spoluvlastníci vyhnout, radí právníci sjednat si předkupní právo ve smlouvě, a to například formou takzvaného věcného práva, které se váže k nemovitosti a které se zapisuje do katastru. Nutné ovšem je, aby s dohodou souhlasili všichni spoluvlastníci.

Končí obíhání sousedů

Komu se však zrušením předkupního práva výrazně uleví, jsou prodejci a kupující bytů v bytových domech. Když se totiž v roce 2018 předkupní právo zavedlo u jakéhokoliv spoluvlastnictví nemovitosti, zkomplikovaly se tím převody bytů s garážemi či sklepy ve společných prostorách. Podle současné právní úpravy totiž platí, že pokud majitel prodává jednotku například i s parkovacím stáním, které je podle listu vlastnictví součástí bytového domu, musí jej v první řadě nabídnout ostatním vlastníkům v domě. „Prodávající tak musí oběhnout všechny sousedy nebo je obeslat dopisy, aby získal písemný souhlas s tím, že se předkupního práva vzdávají. Až poté, co má od všech odpověď, že předkupní právo nevyužijí, může byt s garážovým stáním prodat novému majiteli,“ popisuje praxi Ondřej Mašín z Bidli reality. A problém není jen s parkováním nebo sklepy, předkupní právo se v mnohých bytových domech týká třeba i předzahrádek nebo příjezdových komunikací. Pokud se od spoluvlastníků nepodaří odpovědi získat, čeká se většinou na uplynutí zákonné lhůty na odpověď, která trvá tři měsíce. A to prodej samozřejmě zdržuje. Majitel realitní kanceláře RE/MAX 4You Pavel Hassman odhaduje, že každý druhý prodej, kde měli spoluvlastníci předkupní právo, se nějak zkomplikoval. „U garážového stání se spoluvlastník s předkupním právem rozhodl ho využít. Proces záměrně protahovala nakonec i spekulativně tlačil na cenu. Byl si vědom svých práv a těchto se snažil využít v neprospěch prodávajícího,“ popisuje Hassman. Read more

13. výročí

O víkendu naše společnost oslavila 13. výročí.

Za těch 13 let jsme zažili neskutečné a nezapomenutelné zážitky. Některé z nich jsme vybrali pro krátký sestřih jako malou vzpomínku na to, co nám RE/MAX dal.

Rádi bychom také poděkovali Vám všem, kteří nás podpořili. Bez Vás bychom zde nebyli.

DĚKUJEME.

Zrušení daně z nemovitostí? Makléři varují před spekulanty

S převodem kvůli plánované změně není třeba čekat. Vyplatí se však mít tak jako dosud připravené peníze na zaplacení daně.

Očekávané zrušení dosavadní daně z nabytí nemovitých věcí ve výši čtyř procent kupní ceny, které schválila vláda, podle realitních makléřů dočasně zpomalilo trh s nemovitostmi v Česku. „V Praze někteří lidé začali odkládat podpis smlouvy a spekulovat. V potaz to vzalo řekněme 15 až 20 procent lidí,“ řekl Deníku Pavel Hassman z realitní kanceláře RE/MAX.

K oživení trhu podle Hassmana dochází od chvíle, kdy ministři uvedli, že chtějí daň zrušit zpětně. „Daň z nabytí tak nezaplatí nikdo, jemuž byl proveden vklad na katastru nemovitostí v prosinci 2019 nebo později. Není tedy žádný důvod vyčkávat s převody,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by změna pravidel měla omezit prostor pro spekulanty na realitním trhu a zlepšit dostupnost vlastního bydlení pro mladé lidi.

Další novinkou však má být zrušení dosavadní možnosti uplatňovat daňové odpočty. „Z našich zkušeností patří odečet úroků z úvěru od základu daně k poměrně hojně využívaným nástrojům,“ uvedla daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco. Noví kupci nemovitostí budou podle ní významně znevýhodněni.

Podle odborníků ovšem navzdory rozhodnutí ministrů není jisté, že návrh v této podobě skutečně v dohledné době schválí poslanci. „Může to být proces na dlouhé měsíce,“ uvedl Martin Sitár z Realitní komory. Doporučuje proto lidem, ať v rozpočtu na nákup nemovitosti zatím počítají i se zmíněnými čtyřmi procenty ceny. Nevyloučil přitom, že by v případě nepříznivého vývoje situace mohlo dojít i na žaloby na realitní společnosti, kdyby kupce ujišťovali, že s úsporou mohou počítat. „Kdyby změna nebyla schválená, může vzniknout problém v kupní smlouvě,“ potvrdil Hassman z RE/MAX.

V mnoha případech je navíc podle znalců  sporný samotný efekt pomoci pro mladé páry, které přijdou o možnost odpočtu z daní. Kupříkladu při koupi novostavby pro vlastní bydlení by podle Davida Eima z Gepard finance kupci při koupi bytu za pět milionů korun s čtyřmilionovou hypotékou na konci první pětileté fixace prodělali asi 67 tisíc korun. Naopak při koupi novostavby jako investice či na pronájem by takový pár neplatil daň ani nemohl uplatnit odpočty, takže by se pro něj oproti dnešnímu stavu nic nezměnilo. „Ta daň tady především už dávno neměla být. Je smutné, že její zrušení bylo až důsledkem toho, že se najednou všichni předhánějí, kdo ještě co dalšího odpustí a vyplatí,“ dodal Eim.

Kdo na zrušení daně z nabytí nemovitosti vydělá a kdo ne

Daň z nabytí nemovitých věcí bude zrušena, schválila vláda. Zároveň s tím skončí i odpočty úroků z hypoték a úvěrů od stavebních spořitelen. Odpočty mohou zatím využít lidé u smluv uzavřených do konce roku 2021. Novela musí ještě projít schválením Parlamentu.

Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, kterou od konce roku 2016 platí kupující z tzv. nabývací hodnoty, mnoha lidem udělala pořádnou díru do rozpočtu. Pokud si člověk například pořídil nemovitost v hodnotě pět milionů korun, musel na dani odvést 200 tisíc korun.

Již na konci března ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přišla s tím, že tato daň by měla být zrušena, což vláda o měsíc později schválila. Nebudou ji tak muset platit lidé, kteří si koupili nemovitost počínaje prosincem 2019, resp. v tomto období podali návrh na vklad vlastnictví do katastru nemovitostí.

To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března a později, kterou ministerstvo kvůli pandemii koronaviru odložilo do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji již uhradili, bude jim vrácena.

Zrušení daně se vláda rozhodla kompenzovat tím, že zruší i daňově odečitatelné položky, kdy se ze základu daně odečítají úroky z hypoték a úvěrů od stavebních spořitelen. Již během prvního seznámení se svým návrhem Schillerová v březnu uvedla příklad koupě nemovitosti za pět milionů korun.

„Kupující si na to vezme čtyřmilionovou hypotéku a hned na začátku teď musí zaplatit daň 200 tisíc korun. Když si uplatňuje odečet z hypotéky při úroku 2,28 procenta, tak si od základu daně první rok odečetl 91 200 korun a získal 13 200 korun. Pokud splácí hypotéku 30 let, tak získá asi 187 tisíc korun. My říkáme, ať má hned 200 tisíc korun,“ vysvětlovala Schillerová svůj návrh.

Daň z nabytí nemovitých věcí byla zavedena v roce 1993 jako daň z převodu nemovitostí. Uhradit ji musel prodávající, kupující se stal ručitelem. Mnozí prodávající tak výši daně zohledňovali v prodejní ceně nemovitosti.

„V době, kdy daň z nabytí platil prodávající, se částka daně zohledňovala a byla součástí prodejní ceny. Není to úplně tak, že by se k prodejní ceně automaticky připočítala daň, ale počítalo se s tím, že část prodejní ceny patří státu,” uvedl pro Novinky Pavel Hassman ze společnosti RE/MAX 4 You.

Když prodávající daň nezaplatil, kupující se dostal do situace, kdy daň zaplatil dvakrát, jednou v prodejní ceně, podruhé jako odvod státu.

Co dosud platí

Od 1. listopadu 2016 se poplatníkem daně z nabytí nemovitosti stal kupující, resp. nabyvatel vlastnického práva k nemovité věci.

Daň z nabytí činí čtyři procenta z tzv. nabývací hodnoty, kterou lze případně snížit o uznatelný výdaj (např. náklady za znalecký posudek).

Podat přiznání k dani a uhradit ji je nutné do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k provedení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Daň nemuseli například platit lidé, kteří si jako první majitelé pořídili byt v novostavbě.

Od základu daně je možné odečíst úroky zaplacené za úvěry na bydlení (hypotéky, úvěry od stavebních spořitelen), které poskytly pouze banky až do výše 300 tisíc korun ročně.

Read more

Zlevní nemovitosti díky zrušení daně z nabytí?

Ve čtvrtek 30. dubna schválila vláda dlouho avizovaný plán na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Jde o krok, na který řada zájemců o nemovitost velmi čeká. Nový majitel ušetří 4 % z kupní ceny, které doposud odváděl státu. Jde o faktickou úsporu pro kupujícího, vliv na prodejní cenu nemovitostí mít novinka nebude. Neznamená to ale, že je již vyhráno. Nový zákon ještě musí schválit Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat Prezident. Připravili jsme proto pro vás přehled hlavních otázek, které by Vám mohly pomoci se v problematice zorientovat: Read more

O chalupy je extrémní zájem

Zájem o koupi chaty či chalupy bude letos extrémní. Poptávka byla výrazná i v minulých letech, nicméně současná vlna koronaviru zásadně zvýšila podíl lidí, kteří chtějí mít své vlastní místo, kam mohou v případě potřeby odjet. A tak zatímco zájem o nové bydlení je v těchto dnech o něco slabší, a to právě kvůli řadě bezpečnostních opatření, poptávka po rekreačních objektech naopak výrazně roste. Lidé si uvědomují, že ty nejlepší objekty mohou být prodané velmi rychle. Společně s makléři tak hledají cesty, jak si objekt prohlédnout při dodržení všech bezpečnostních pravidel. Za poslední týden bylo v rámci sítě RE/MAX takto rezervováno již několik objektů. U dalších očekáváme, že budou prodány v tomto týdnu. Read more

Pozvěte Velikonoce do vašich domovů

Velikonoce, oblíbené svátky jara už pomalu klepou na dveře. Tak si je pojďme zpříjemnit nejvíce co to jde. Přivítejte Velikonoce novou výzdobou vašeho domova. Vytvořte si jednoduchou a rychlou dekoraci, která navodí svěží jarní atmosféru plnou pestrých barev a vůní.

Velikonoce jsou hned po Vánocích naším nejoblíbenějším svátkem. Po chladné, tmavé zimě si s příchodem jara užíváme první teplé dny zalité sluncem. Velikonoce přímo vybízejí tuto jarní krásu přenést i domů. Inspirujte se našimi tipy na rychlou velikonoční výzdobu. Read more

Pro Vás i pro nás: 5 tipů jak produktivně pracovat z domova

V dnešní době je to tak, že mnozí z Vás i nás jsme nuceni pracovat s omezenímí, nebo pracovat přímo z domova. To může být výzvou i pro velmi organizovaní a disciplinované lidi.

O to více to platí, pokud sdílíte prostor s ostatními členy rodiny. Někteří zůstanou většinu dne v pyžamu a přitom se snaží plnit pracovní i domácí úkoly. To může víst k tomu, že jsu lidé  roztěkaní, pracovní úkoly neodsýpají, myšlenky se toulají kde nemají a vše trvá mnohem déle. Jestli chcete zažít skutečně produktuivní pracovní den, pak je třeba najít si svůj rytmus. A my víme jak na to. Víme jak si osvojit návyky, které nám pomohou zažít obdobný pocit, jako kdyby šlo o běžný pracovní den. Read more