Prodat nebo pronajmout?

V životě každého z nás přijde situace, kdy se musíme rozhodovat o novém bydlení, změně působiště nebo se vypořádáváme s nemovitostí, která zůstala opuštěná. Jedna z prvních myšlenek v takové chvíli je, zda se vyplatí nemovitost prodat nebo je lepší ji pronajmout a využít jako vedlejší příjem. Část lidí si okamžitě odpoví, že ceny nemovitostí jsou nyní vysoko a proto je dobré toho využít a nemovitost prodat. Jenže tak snadné to není. Jaké faktory je třeba brát v úvahu?

První otázkou je, z jakého důvodu nemovitost řešíme. Asi nejobvyklejší situace je, že se rozrůstá rodina a vy hledáte větší prostor k životu. Úplně jiná situace může nastat, pokud jste nemovitost zdědili nebo třeba máte investiční byt, který se k pronájmu používá. První otázka, na kterou je třeba najít odpověď zní: „Co udělám s penězi, které za nemovitost utržím?“. Odpověď je klíč na to, zda má smysl nemovitost prodat nebo pronajmout. Read more

Byty jsou drahé, lidé se stěhuji za města do domů

Prudký růst cen bytů a nájmů posledních pěti let způsobuje, že stále více lidí opouští Prahu a Brno a jde bydlet za město, odkud dojíždí za prací. Za cenu, kterou by je stál ve městě průměrný byt, tam často pořizují prostornější rodinné domy. Podle dat Českého statistického úřadu se jich jen loni v Česku začalo stavět bezmála 20 tisíc. To je nejvíce od roku 2008, po kterém nastal útlum kvůli dopadům globální hospodářské krize.
Díky velkému zájmu mají stavební firmy, které se na rodinné domy specializují, často práci nasmlouvanou až na několik let dopředu. Řada z nich musela v posledních dvou letech dokonce odmítat nové zakázky, protože už neměla kapacitu stavět další domy.
Enormní zájem však v posledních měsících opadl kvůli pandemii koronaviru. „Do dubna příštího roku máme naše kapacity na sto procent naplněné, a nouze o práci tu proto není. Lidé ale přestali naše domy během pandemie kupovat a zatím se k nám nevrací. Doufáme, že se to do příštího roku změní a navážeme na současný stav,“ říká Jiří Pohloudek, obchodní ředitel největšího tuzemského výrobce dřevostaveb RD Rýmařov.
Na výstavbě se zatím pandemie nijak výrazně neprojevila ani podle statistik. Za letošních prvních pět měsíců se začalo stavět více rodinných domů než za stejné období loňského roku. Nejvíce jich roste právě v okolí velkých měst. Více než čtvrtina z celkového množství se buduje ve Středočeském kraji. Největší zájem je podle realitních makléřů v okrese Praha-východ, dále v okolí Uhříněvsi, Říčan, Úval a v Brandýse nad Labem. Jedná se zpravidla o místa v blízkosti železnice, díky které lze vlakem poměrně rychle dojet do centra Prahy. „Obecně lze ale říci, že se staví méně, než jak by lidé chtěli stavět,“ říká Pavel Hassman, realitní makléř Re/Max 4 You. Vysvětluje, že v okolí metropole začíná být nedostatek pozemků. To hraje částečně do karet developerům, kteří se na zmíněné lokality v posledních dvou letech ve větší míře zaměřují a staví tam více bytových domů.

Read more

Ceny bytů na Chomutovsku rostou

Otázkou je, jak dobře se byty prodávají. „Zaznamenali jsme sice mírný nárůst nabídkových cen, ale dlouhodobě očekáváme spíše jejich stagnaci,“ myslí si manažerka týmu inzertních služeb Sreality Hana Kořínková. Původní „předcovidové“ ceny si podle ní udrží hlavně nemovitosti v centrech měst, kde je velká pracovní nabídka. „Chomutov na tom ale z hlediska pracovní nabídky není nejlépe,“ upozornila.
Levné severočeské byty však lákají kupce z jiných měst, kde už není co kupovat. „Poptávka je větší než nabídka, kvalitní nemovitosti se prodávají,“ uvedl Pavel Hassman z RE/MAX 4 You. K těm počítá i bydlení v paneláku ve vyhledávané lokalitě. „Cihla je výhoda, ale panel na dobré adrese neurazí,“ glosoval.
Podle realitních kanceláří se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje na Chomutovsku kolem 15 až 16 tisíc korun a stále patří k nejnižším v Česku. Oproti Praze je zhruba pětinová, v rámci Česka se pohybuje přibližně na třetině. I kdyby dále rostla, tak podle odborníků ostatní regiony nedožene. „Takže tu jsou ceny nižší, než za kolik by se stavěl nový byt,“ upozornil Hassman na přetrvávající lákadlo a také důvod, proč se byty v regionu v podstatě nestaví.
Na Chomutovsku dochází také ke zdražování chat a chalup. „Zatímco loni stál v Ústeckém kraji metr čtvereční 17 tisíc korun, letos je to 20 tisíc. Došlo tedy ke zdražení od 16 procent,“ shrnula mluvčí Sreality Kristýna Hořovská. „Míra zdražení koresponduje s celkovým zdražením rekreačních objektů v Česku, ceny chat a chalup totiž celorepublikově rostly o 17 procent,“ dodala. Zájem o chaty je tradičně větší zjara, tentokrát se ale zřejmě spojil s neblahou zkušeností s karanténou a nuceným pobytem v panelácích.

Ceny nájmů klesají, vydělají na tom i studenti

V Praze dochází k zásadnímu snížení cen pronájmů. Snížil se počet zájemců, na trh se dostaly tisíce bytů, které dříve sloužily ke krátkodobému pronájmu. Na situaci vydělají ti, kteří chtějí změnit bydlení a také studenti, kteří dříve měli se sháněním pronájmů problémy. Naopak majitelé budou mít větší starosti s hledáním toho správného nájemníka. 

Skladba pronájmů v Praze se v posledních dvou měsících výrazně proměňuje. Důvodem je to, že se na trh dostávají tisíce bytů, které byly určené na krátkodobý pronájem. Výsledkem je, že pražské ceny nájmů u všech kategorií bytů výrazně klesají. Jestliže cenový průměr nájmu bytu 2kk v Praze byl ještě před několika měsíci zhruba 15 tisíc korun, dnes je to o tři tisíce méně. Pronájmy v nejužším centru Prahy mohou být nyní dokonce na polovině původní ceny. Tato situace se ale týká jen hlavního města. V ostatních městech jako je například Brno není změna zásadní, krátkodobé pronájmy se zde vyskytovaly v nesrovnatelně menším množství a trh to neovlivnilo. Přesto se i zde zdá, že trh s nájmy stagnuje. Read more

Chalupy jdou na dračku. Jak toho využít?

Situace na trhu rekreačních nemovitostí je z pohledu jejich majitelů báječná. O něco horší je pro kupující. Poptávka stále roste a výrazně převyšuje nabídku. Jak toho využít, pokud nemovitost prodáváte?

Máte chatu nebo chalupu a zvažujete její prodej? Pak jste si nemohli najít lepší načasování. Má to dva hlavní důvody. Tím prvním je klasická sezónnost. Zájem o rekreační objekty začíná s příchodem jara a kulminuje před létem. Většina kupujících chce objekt využít pro svoji dovolenou a prodloužené víkendy. Samozřejmě s příchodem podzimu zájem opět upadá a během zimního období je chalupa téměř neprodejná.

Druhý faktor, který zásadně ovlivňuje ceny rekreačních objektů v těchto dnech je zkušenost s koronavirem. Mnoho lidí se najednou ocitlo zavřených ve svých bytech a zjistili, že nemají kam utéct. Chata či chalupa se tak pro mnohé staly snem, který si nyní chtějí splnit. Read more

Ten správný obor podnikání

Hledáte nové uplatnění pro sebe nebo svou investici do podnikání? Zamyslete se, v jakém oboru je dobré své plány realizovat. Jsou obory, které první závan poklesu ekonomiky může zásadně poškodit. A pak jsou obory, které budou prosperovat za jakékoli ekonomické situace. Jak je to možné? Protože některé oblasti lidské činnosti budou potřeba v jakékoliv době.

Uvažujete o své další pracovní, nebo podnikatelské budoucnosti? Jsou lidé, kteří nikdy nedokáží vystoupit ze zaměstnaneckého poměru. Jejich hlavní obavou je strach z neúspěchu v podnikání. Často tito lidé sledují ty úspěšné a přemýšlí, jaké by to bylo pracovat sám na sebe nebo dokonce založit vlastní společnost, kterou jednou odkáží svým dětem. Podnikání je totiž vklad do budoucnosti, a to nejen té nejbližší. Ale i neúspěch se dá do jisté míry eliminovat, pokud se rozhodnete následovat odzkoušený model. Právě takto funguje franšíza. Dostanete se snadno do oboru, ve kterém jste se doposud nepohyboval, ve franšízové síti budete mít parťáky, kteří vás povedou a hlavně, získáte možnost pracovat pod zavedenou, známou značkou. To vše zásadně usnadní první podnikatelské kroky. Read more

Jak děti doma zabavit bez počítače?

Život se vrací do starých kolejí jen velmi pomalu. Protože většina z nás má ještě stále doma ratolesti, které nechodí do školy, je více a více náročné dodržovat správný režim. Právě o něm je náš dnešní článek: 

Neseď furt u toho počítače a běž si hrát! Tuto větu ze svých úst vypouští v současné době mnoho rodičů. Děti tráví doma spoustu času a počítač, tablet nebo telefon pro ně bývá nejjednodušší zdroj zábavy. „Koronavirové prázdniny“ jsou už pro děti dlouhé a zabavit se doma je pro ně čím dál těžší. Jak děti zabavit i bez dalšího zapínání počítače?

Je doba počítačová, to je jasné. Skoro všichni je máme doma, běžně je používáme při práci a za současné situace je využívají k online výuce nebo komunikaci se spolužáky i děti. Ty menší si na nich hlavně hrají, větší pracují nebo vyhledávají informace. Nutno říct, že počítače jsou mnohdy dobří pomocníci. Ovšem jen pokud se to s nimi nepřehání, stejně jako se vším ostatním. Read more

Zrušením předkupního práva ztrácí spoluvlastníci moc nad ostatními podíly

Prodej nemovitostí ve spoluvlastnictví se v budoucnu výrazně zjednoduší. Od 1. července se totiž ruší předkupní právo spoluvlastníků, které poslední dva roky komplikovalo prodeje bytů s garážemi či sklepy ve společných prostorách. Tato změna ale také znamená, že spoluvlastníci už nebudou mít žádnou kontrolu nad tím, komu ostatní majitelé svůj podíl na nemovitosti prodají. Předkupní právo spoluvlastníků se po více než dvou letech prakticky ruší. „Pokud klient nemovitost koupí a bude ji následně prodávat, případně ji daruje, od července nebude muset nemovitost žádnému ze spoluvlastníků nabízet,“ přibližuje ředitel společnosti Bidli reality Ondřej Mašín. Současná novela ponechala předkupní právo pouze v případě, že majitel podíl na nemovitosti zdědí. V takové situaci platí předkupní právo půl roku. Při případném prodeji je tedy třeba spoluvlastníky kontaktovat nebo jednoduše počkat, až půlroční lhůta uplyne. I tato výjimka má ale svou výjimku. Předkupní právo u zděděného podílu neplatí, pokud jej majitel převádí jinému spoluvlastníkovi nebo v rámci rodiny.

Spoluvlastníci ztrácejí kontrolu

Zrušení předkupního práva ovšem může zkomplikovat život mnoha spoluvlastníkům. Příkladem je situace, kdy jeden dům vlastní dva lidé. Podle dosud platné právní úpravy měli oba předkupní právo, pokud by chtěl druhý majitel svůj podíl prodat. To už ale od července platit nebude. To znamená, že spoluvlastník může svůj podíl prodat, komu chce a za kolik chce, a druhý spoluvlastník s tím prakticky příliš nenadělá. Možnosti má totiž jen omezené. Pokud nesouhlasí s tím, jak a komu se druhý podíl prodal, je možné protistraně navrhnout vypořádání dohodou. Pokud ho druhá strana odmítne, může se pak spoluvlastník dožadovat vypořádání u soudu. „Soud má určité možnosti, jak postupovat. Například věc, pokud je to možné, reálně rozdělí. Pokud to možné není, tak se třeba přisoudí jednomu ze spoluvlastníků s tím, že tomu, kdo pozbyl spoluvlastnický podíl, pak ale musí vyplatit kompenzaci,“ přibližuje Ladislav Vajdík, advokát z kanceláře KPMG Legal. Pokud se tedy takovým situacím chtějí spoluvlastníci vyhnout, radí právníci sjednat si předkupní právo ve smlouvě, a to například formou takzvaného věcného práva, které se váže k nemovitosti a které se zapisuje do katastru. Nutné ovšem je, aby s dohodou souhlasili všichni spoluvlastníci.

Končí obíhání sousedů

Komu se však zrušením předkupního práva výrazně uleví, jsou prodejci a kupující bytů v bytových domech. Když se totiž v roce 2018 předkupní právo zavedlo u jakéhokoliv spoluvlastnictví nemovitosti, zkomplikovaly se tím převody bytů s garážemi či sklepy ve společných prostorách. Podle současné právní úpravy totiž platí, že pokud majitel prodává jednotku například i s parkovacím stáním, které je podle listu vlastnictví součástí bytového domu, musí jej v první řadě nabídnout ostatním vlastníkům v domě. „Prodávající tak musí oběhnout všechny sousedy nebo je obeslat dopisy, aby získal písemný souhlas s tím, že se předkupního práva vzdávají. Až poté, co má od všech odpověď, že předkupní právo nevyužijí, může byt s garážovým stáním prodat novému majiteli,“ popisuje praxi Ondřej Mašín z Bidli reality. A problém není jen s parkováním nebo sklepy, předkupní právo se v mnohých bytových domech týká třeba i předzahrádek nebo příjezdových komunikací. Pokud se od spoluvlastníků nepodaří odpovědi získat, čeká se většinou na uplynutí zákonné lhůty na odpověď, která trvá tři měsíce. A to prodej samozřejmě zdržuje. Majitel realitní kanceláře RE/MAX 4You Pavel Hassman odhaduje, že každý druhý prodej, kde měli spoluvlastníci předkupní právo, se nějak zkomplikoval. „U garážového stání se spoluvlastník s předkupním právem rozhodl ho využít. Proces záměrně protahovala nakonec i spekulativně tlačil na cenu. Byl si vědom svých práv a těchto se snažil využít v neprospěch prodávajícího,“ popisuje Hassman. Read more

13. výročí

O víkendu naše společnost oslavila 13. výročí.

Za těch 13 let jsme zažili neskutečné a nezapomenutelné zážitky. Některé z nich jsme vybrali pro krátký sestřih jako malou vzpomínku na to, co nám RE/MAX dal.

Rádi bychom také poděkovali Vám všem, kteří nás podpořili. Bez Vás bychom zde nebyli.

DĚKUJEME.