Realitního makléře vybírejte pečlivě. Rozdíly mohou být obrovské

Pokud se chcete při prodeji domu nebo bytu obejít bez starostí, obraťte se radši na profesionály. Jak ale v záplavě různých realitních společností a nepřeberného množství makléřů najít toho správného? Mají smysl certifikace a jak se v nich vlastně vyznat?

Jedním z nejdůležitějších bodů, na které při výběru realitního makléře myslet, je sdílená zkušenost či reference. Nemáte-li se ale na koho obrátit, hledejte primárně makléře ve lokalitě prodeje vaší nemovitosti. Dále je vhodné zohlednit recenze a dostupné informace o vybraném realitním makléři. Zkušenosti předchozích klientů bývají k nezaplacení. Například u realitní sítě RE/MAX mají klienti po každém uzavřeném obchodu možnost ohodnotit práci makléře. Tato reference se zobrazí pod jménem makléře bez toho, aby ji makléř mohl jakkoliv ovlivnit. Veškeré zkušenosti jsou tak důvěryhodné. Read more

Poděkování makléřce Zlatě Gründlingové

Oslovili jsme paní Grundlingovou na základě velice bolestné ztráty mého tatínka, po kterém nám zůstal byt.

Po celou dobu spolupráce byla velmi citlivá, vstřícná a vždy ochotně odpovídala na jakékoliv telefonické i osobní dotazy. 😆

Prodej tatínkova bytu dovedla k úspěšnému zakončení a ušetřila nás veškerých nepříjemných starostí.

Právem jí patří naše upřímné DÍKY🌹

Manželé Steigrovi, Jirkov

Jak vypadal hypoteční trh v roce 2019? Čerstvá data jsou tu.

Hypoteční trh se po celý loňský rok vyrovnával s přísnější regulací ČNB a zaznamenal nejhorší výsledky za posledních pět let. Objem poskytnutých hypoték se propadl téměř o 17 procent a počet dokonce o více než pětinu. Průměrná úroková sazba loňského roku byla 2,68 procenta.

Česká národní banka (ČNB) zvolnila v loňském roce tempo zvyšování základních úrokových sazeb. Zatímco v roce 2018 zvýšila sazby celkem pětkrát,v loňském roce to bylo pouze jednou o čtvrt procentního bodu. A i v letošním roce nechává centrální banka sazby zatím beze změny.

Zpomalení tempa zvyšování základních úrokových sazeb umožnilo v loňském roce bankám po dvou letech růstu opět snižovat hypoteční sazby. Loni v létě se sazby dokonce vrátily na úroveň ze začátku roku 2018 a až do konce roku dál klesaly. Read more

Poděkování Bc. Pavlu Hassmanovi a hypoteční makléřce Ivaně Daníčkové

Realitní kancelář zprostředkovala prodej bytu našim rodičům a nám jejich spolupracovnice paní Daníčková pomohla získat hypotéku na koupi jejich bytu. Vzhledem k velmi dobré spolupráci s jejich zástupcem Pavlem Hassmanem, jsme jej požádali o spolupráci při následném prodeji našeho původního bytu. Chtěli bychom tímto poděkovat jak panu Hassmanovi tak paní Daníčkové za výborné služby, díky nimž pro nás byla koupě i prodej bytu poměrně snadnou a bezproblémovou záležitostí. Vše proběhlo velmi rychle a bez zbytečných průtahů.

Jaroslava Vrbatová, Jaroslav Vrbata

Byt hledáme podle spotřeby, ale kupujeme ho podle peněz

„Kolik to žere?“ je častá otázka mezi řidiči. Pro zájemce o nemovitost je až na druhém místě.

Od letoška musí všechny novostavby v Unii, tedy i v Česku, splňovat velice přísná pravidla. Budovy by měly mít v podstatě nulovou energetickou náročnost. Nařízení platí v celé Evropské unii a jednotlivé státy musely upravit pravidla pro stavbaře. U nás to stanoví konkrétně vyhláška 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov.

Byť většinu z nás zajímá, kolik mu doma proletí „komínem“, radiátory nebo přes všechny elektrické spotřebiče, při nákupu bydlení to ještě není priorita. Byť prodejce nemovitosti musí zájemci předložit energetický průkaz o tom, jak moc nebo málo je stavba energeticky náročná. „Troufám si říci, že energetický průkaz vypovídá o skutečné náročnosti zhruba z osmdesáti procent a pro klienty není sám o sobě příliš důležitý,“ řekla deníku Metro Renáta Lichtenegerová, mluvčí M&M Reality. Při nákupu ale vždy rozhodují peníze, které lidé v daný okamžik na nákup bydlení mají. „Když potřebuje klient tři pokoje a nezvládne financovat jiný byt, koupí byt v paneláku. Dá přednost tomu, který je zateplený a má plastová okna,“ dodává Lichtenegerová. Jestli je ale v kategorii E nebo D, je pro zájemce podružné. Navíc u bytových domů se energetický průkaz zpracovává pro celou stavbu, jednotlivé byty se v náročnosti vytápění mohou výrazně lišit.

„U momentálně nabízených bytových domů nabízíme druhou nejnižší energetickou náročnost B,“ uvedl pro deník Metro Radek Ježdík, mluvčí společnosti Central Group. Snaží se tak vyhovět obecné poptávce po úsporném bydlení. „Takzvané pasivní domy v energetické třídě A požaduje v tuto chvíli jen zanedbatelné procento lidí. většina si totiž uvědomuje, že výrazně zvýšené náklady na nákup takového bytu nemají v rozumné době v podobě úspor za energie a vytápění ekonomickou návratnost,“ říká Ježdík.

Konkrétní postřehy z „terénu“ popsala pro deník Metro makléřka Monika Maděrová ze společnosti RE/MAX. „Energetický průkaz řeší klienti hlavně u rodinných domů po rekonstrukci či u novostaveb,“ říká Maděrová. V případě bytů je prý zajímá více vyúčtování za předchozí roky a výše záloh. „Třída energetické náročnosti, jak ji uvádí průkaz, takové informace neposkytuje. Setkáváme se ale i s tím, že zájemci v mnoha případech průkazům nerozumějí a nevědí, jaké informace z nich mohou vyčíst a co dané energetické třídy ovlivňuje,“ připomíná Maděrová.

Povinnost pořídit průkaz energetické náročnosti budov mají majitelé nemovitostí od roku 2015, pokud je prodávají nebo pronajímají. Musí ho mít i všechny novostavby nebo nemovitosti užívané státem.

PAVEL HRABICA

Vyhodnocení roku 2019

Minulý týden, 9.1.2020, v Praze proběhl náš vyhodnocovací večírek pro všechny kanceláře naší skupiny. V Praze se tedy setkali makléři nejen z pražských kanceláří, ale dorazili také makléři z Loun, Žatce, Chomutova, Rychnova nad Kněžnou i z Mělníka. Společně jsme absolvovali večerní plavbu lodí skrz centrum a vyhodnocení celého roku proběhlo přímo na palubě. Po vyhodnocení na všechny čekalo občerstvení. Po plavbě jsme se společně odebrali do víru nočního velkoměsta, kde jsme si celé vyhodnocení řádně oslavili. 🙂

Zdražování nemovitostí zpomaluje

Růst cen nemovitostí se zřejmě nezastaví ani letos. Poptávka totiž stále převyšuje nabídku. S tím, že by šly ceny dolů, se tak zatím počítat nedá. Obrat by mohl nastat jen v případě, že by se ekonomická situace změnila zásadně k horšímu. To naštěstí ekonomové ani analytici letos nepředpokládají. Realitní trh pocítil v loňském roce po několika letech silného růstu oslabení. Dostupnost bydlení se totiž vlivem růstu cen rezidenčních nemovitostí dále zhoršila. Ceny nemovitostí byly na konci roku 2019 o 35 procent vyšší, než byly v roce 2008 před světovou finanční krizí. Podle odhadů České národní banky (ČNB) se nadhodnocení cen nemovitostí v polovině loňského roku pohybovalo v rozmezí 15 až 20 procent, tedy více než bylo odhadováno na konci roku 2018 (kolem 15 procent). „Hlavní příčinou byla nedostatečná nabídka bytů a rodinných domů ve velkých městech,“ vysvětluje mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová. Růst cen nemovitostí podle centrální banky rovněž podporuje nízká úroveň úrokových sazeb u hypotečních úvěrů, která se po růstu v roce 2018 začala loni opět významně snižovat. „Dělo se tak v důsledku vysoce uvolněných měnových politik zahraničních centrálních bank,“ doplňuje Vodstrčilová. Tento vývoj potvrzují i zkušenosti realitních kanceláří. Ceny nemovitostí loni rostly ve všech krajích, a to napříč  všemi segmenty nemovitostí. „Celorepublikový průměr odpovídá zhruba pěti procentům, přičemž nejrychleji rostly ceny ve Středočeském kraji,“ říká Pavel Hassman ze společnosti RE/MAX 4YOU. Například v Kladně podle statistik ERA Reality vzrostly o 13 procent, v Příbrami dokonce o 26 procent. „Překvapivé je, že velký růst cen prožívá také například Ústí nad Labem, a to kolem 13 procent,“ dodává Milan Břečka z realitní kanceláře Century 21 Premium. Stejný trend zaznamenala i společnost ERA Reality, jejíž statistiky v Ústí nad Labem hovoří o nárůstu cen dokonce o 17 procent. Rovněž RE/MAX potvrzuje nejvyšší nárůst právě na Ústecku. „V Praze šly ceny nemovitostí meziročně nahoru průměrně o devět procent,“ uvedl Hassman.Vůbec nejvyšší růst cen pak byl u relativně malých bytů, tedy v kategorii 2+1 a 2+kk. Právě o ty je mezi kupujícími vůbec největší zájem. „To platí především pro Prahu, kde byty o dispozici 1+kk a 2+kk tvoří téměř 70 procent prodejů,“ popisuje situaci Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky. Read more

Svižný růst cen bude pokračovat

Ceny zboží a služeb v obchodech vyletěly loni v listopadu o 3,1 procenta a to je více, než by ráda viděla Česká národní banka. Ani na začátku roku se však tempo růstu cen nezpomalí.

Stoupající inflace

Důvodem cenového růstu je pokračující robustní vzestup ekonomiky, což udržuje nezaměstnanost v blízkosti rekordního minima. „Lidem rostou mzdy a jsou ochotni utrácet, což umožňuje obchodníkům zvyšovat ceny,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Výrobci a obchodníci se proto nezdráhají promítnout do cen dražší vstupy, jako jsou mzdy nebo energie. I letos bude proto inflace svižně růst. „Zejména v prvním pololetí roku uvidíme hodnoty inflace nad třemi procenty velice často,“ zdůrazňuje analytik Československé obchodní banky Petr Dufek. Inflace v následujících čtvrtletích se podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka bude pohybovat v blízkosti tří procent. Následně se růst cen zpomalí jen nepatrně, předpokládá hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. A co udělá nejhlubší zářez v rozpočtech domácností? „Počítáme s rychlejším růstem nájmů, cen elektrické energie a dalších nákladů spojených s bydlením,“ vypočítává Dufek. Růst cen realit z loňského roku se letos projeví v tlaku na růst nájmů. Za celý rok se tak podle ČSOB průměrná infl ace dostane na loňskou úroveň 2,8 procenta. Podobný odhad inflace 2,6 až 2,7 procenta uvádí také Sklenář. Vzrostou rovněž vodné a stočné, poplatky za odpady a energie. „Zdražení elektřiny bude mezi pěti a deseti procenty,“ říká Jiří Gavor, energetický expert a majitel společnosti ENA. Úprava cen podle něho nastane na přelomu loňského a letošního roku. Naopak by se podle Gavora neměly zvyšovat ceny zemního plynu.

Bydlení
V letošním roce podle expertů porostou ceny bytů a domů a nájmy. Nájemné se přitom bude zvyšovat rychleji než ceny nemovitostí, domnívá se analytik ČSOB Petr Dufek. Růst cen nemovitostí naopak meziročně zpomalí. Mírný růst cen nemovitostí v dobrých lokalitách napříč republikou očekává rovněž Pavel Hassman ze společnosti RE/MAX 4YOU. Read more

Bytové desatero: Pražané na bydlení šetří dvacet let, jak je to jinde?

Koupit si vlastní byt je pomalu sci-fi. Zvlášť v hlavním městě. Ceny nemovitostí jsou o více než třetinu vyšší než před finanční krizí. Hypotéku jen tak někdo nedostane. Navíc nemovitostí, ze kterých by se dalo vybírat, je málo. Pořídit si rodinné hnízdečko tak začíná být v Česku oříšek. V deseti bodech vysvětlujeme proč.

Pražákům, těm je tu hej… zpívá legendární Pražský výběr. Opravdu? Má jim zbytek republiky co závidět? A mají Pražané právo střílet si z Brňanů? Výpočty Seznamu ukazují, že všechno je relativní. Pokud jde o platy, jsou na tom Pražané nejlépe. Když je ale vztáhneme k cenám bytů, mají se ze všech daleko nejhůře. Naopak nejlépe jsou na tom v tomto ohledu Ústečané.
Seznam porovnal čisté mediánové příjmy v jednotlivých krajích s cenami průměrných třípokojových bytů v novostavbách v letošním prvním pololetí. Výsledkem je doba, po kterou by museli obyvatelé jednotlivých krajů odevzdávat celý svůj plat, kdyby byt chtěli koupit za hotové. Jak jste na tom právě vy, najdete v této tabulce.

Na českém realitním trhu přituhuje. Nemovitosti zdražují rychleji, než rostou příjmy těch, kteří by si je chtěli koupit. Může se stát, že trh úplně zamrzne. Prodávající nebudou chtít zlevnit, aby nešli pod cenu, a kupující nebudou moci nebo chtít koupit. „Pak si budeme muset možná počkat, až trh najde novou rovnováhu nebo až budeme v Česku mít vyšší příjmy, abychom si bydlení vůbec mohli dovolit pořídit. Paradoxně konjunktuře a současnému blahobytu navzdory,“ konstatuje majitel Hyposervisu a provozovatel portálu Cenovamapa.org Milan Roček.

A nejde jen o potřebu vlastního bydlení, stahují se i ti, kteří do nemovitostí chtějí ukládat peníze. „Investoři v nemovitostním segmentu jsou již opatrnější a neočekávají tak výrazné růsty cen jako v posledních letech. Celkově vidíme postupný pokles zájmu o investice zejména z důvodu vysokých pořizovacích cen,“ uvedl Pavel Hassman z realitky RE/MAX 4 You.
Česká národní banka ve své poslední zprávě o finanční stabilitě uvedla, že ceny nemovitostí jsou o 35 procent vyšší, než byly v roce 2008 před světovou finanční krizí. Podle odhadů centrální banky se nadhodnocení cen nemovitostí v polovině letošního roku pohybovalo v rozmezí 15 až 20 procent. „Hlavní příčinou byla nedostatečná nabídka bytů a rodinných domů ve velkých městech,“ sdělila ČNB.
A nabídka bude za poptávkou pokulhávat dál. Kromě toho, že se málo staví, se do velkých měst stěhují lidé z regionů. „Podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy se očekává, že do 30 let budou v Praze dva miliony obyvatel. Stejná zátěž potom bude čekat i Středočeský kraj. A tady není kam se nastěhovat,“ upozornil člen představenstva Hypoteční banky Vladimír Vojtíšek.
Milan Roček, provozovatel portálu Cenovamapa.org, vytipoval deset důvodů, proč je dnes kvůli vyšponovaným cenám nemovitostí problém začít bydlet ve vlastním.

Read more

Křišťálová koule 2020? Bydlení zdraží, počet poskytnutých hypoték klesne

Ani v roce 2019 růst cen napříč jednotlivými segmenty neskončil. Došlo sice ke zpomalení, ale očekávaná stagnace se nedostavila. V roce 2020 bude čím dál více zájemců o vlastní bydlení narážet na zhoršenou dostupnost hypoték, pomalou výstavbu a převis poptávky nad nabídkou.Vývoj cen bytů

Například ceny bytů v Praze vzrostly podle dat společnosti RE/MAX meziročně o devět procent. „Celorepublikový průměr pak odpovídá zhruba pěti procentům, přičemž nejrychleji ceny rostly ve Středočeském kraji. Nejvyšší nárůst u malých bytů pozorujeme v Jihočeském kraji a na Ústecku. Ceny rodinných domů pak rostly nejvíce v Moravskoslezském kraji, Pardubicku, Olomoucku a Praze. U pozemků “vítězí“ Liberecko a Vysočina,“ vyjmenovává Pavel Hassman z RE/MAX 4YOU.

Podle Hassmana došlo v porovnání s rokem 2018 ke zpomalení růstu, nicméně očekávaná stagnace se ve většině regionů vůbec nedostavila. „Na českém trhu se obecně nedostává residenčních nemovitostí a pozemků vhodných pro výstavbu rodinných a bytových domů. Vysoká poptávka z minulých let způsobená rostoucí ekonomikou a nízkými úrokovými sazbami vyhnala ceny nemovitostí na dnešní rekordní úrovně,“ říká Hassman, podle kterého se s podobným vývojem dá počítat i v příštím roce. Ceny v dobrých lokalitách napříč republikou budou mírně růst. Čím dál více bude záležet na konkrétním místě a typu nemovitosti. Zásadní změnu trendu by mohla odstartovat jedině zásadní makroekonomická událost. Read more