Těžko hledat lepší symbol Krušných hor než zchátralý hotel na nejvyšším vrcholu tohoto pohoří, na Klínovci. Víc než stoletá stavba je dlouho opuštěná a prázdná. Podobně jako se i do dalších míst Krušných hor vrací život, mohla by se ze spánku probudit i tahle dominanta s ohromným byznysovým potenciálem, na niž si dlouho nikdo netroufal.
Dlouhodobý pronájem hotelu totiž na konci minulého roku od obce Boží Dar získala firma Windsor Spa Hotel, která patří pod SUAS Group, sesterskou společnost Sokolovské uhelné.
„Netajím se tím, že reakce na záměr Božího Daru hotel po jeho obnově pronajmout byla spíše spontánní a emocionální záležitost než věcné rozhodnutí. Mám ke Krušným horám pevný vztah od svých dětských let, v hotelu jsem dokonce kdysi bydlel, když jsme byli v Krušných horách na lyžařském výcviku,“ vysvětluje Pavel Tomek ze Sokolovské uhelné. A zdůrazňuje, že cílem je nejen zatraktivnit vrchol Krušných hor, ale také se zaměřit na udržitelný rozvoj místa.
„Určitě to výrazně zvýší návštěvnost Klínovce a jeho okolí, a proto se už teď bavíme o tom, jak na jedné straně zajistit dostupnost místa, ale zároveň nezatěžovat životní prostředí zvýšeným provozem,“ dodává Pavel Tomek s tím, že rozvoj cestovního ruchu v celých Krušných horách musí probíhat citlivě, aby se zachoval výjimečný ráz Krušnohoří.
To je téma, jež opakovaně zdůrazňuje i další muž, který si zamiloval Krušné hory a investuje do jejich rozvoje. „Krušné hory jsou kouzelné, nepřeplněné lidmi a je tady spousta přírodních zajímavostí, které jsou neobjevené. Ceny nemovitostí jsou tady zatím skoro na půlce toho, co třeba ve Špindlerově Mlýně. Kdo hledá nezkažené hory, pro toho je to tady optimální,“ říká Vladimír Brůna, investor a podnikatel, který například postavil na nohy Golden Gate.
Sám coby rodák z Jablonce nad Nisou objevil Krušné hory teprve nedávno, rychle se pro ně ale nadchl a v Perninku, na který se soustřeďuje, koupil několik nemovitostí a také sjezdovku. Nedávno tady dokončil jeden menší projekt s dvanácti apartmány a nyní chystá další, o poznání větší. „Jeden z mých největších plánů se týká dnes už bývalé textilky Quilt v Perninku, kde přemýšlím o konverzi brownfieldu na hotel nebo na funkci spojenou s bydlením,“ říká Vladimír Brůna s tím, že budoucí podobu navrhli architekti studia Chybik+Kristof. Brůna ale rychle dodává, že na stavbu nespěchá a spíše se nejprve snaží promyslet, jak zajistit celoroční využití, aby v horách nevznikala města duchů a apartmány nebyly většinu roku prázdné. Právě to je totiž realita nedaleké oblasti Loučná pod Klínovcem, kde v posledních pár letech došlo k ohromnému stavebnímu boomu a kde rychle vznikly nižší stovky apartmánů. Zatímco v roce 2020 tady vycházel metr čtvereční na padesát tisíc korun, dnes se ceny pohybují i na víc než dvojnásobku.
Oblast kolem Klínovce je v Krušných horách jednoznačně nejrychleji rostoucí lokalitou, ať už při pohledu na vývoj cen, nebo i na nabídku nových projektů. Přesto například v porovnání s Pecí pod Sněžkou jsou ceny okolo Klínovce poloviční. „Navíc tady najdeme i velké kontrasty směrem dolů. Například Jáchymov, lázeňské město s dlouholetou tradicí a zajímavou historií, které leží deset kilometrů od Klínovce a má přímé propojení lanovkou se skiareálem Klínovec, má dramaticky nižší průměrné ceny, které nyní nedosahují ani padesáti tisíc korun za metr čtvereční,“ říká realitní makléř Radek Grée z RE/MAX 4 You.
Ačkoli do Krušných hor míří čím dál víc lidí i peněz, týká se to především okolí Božího Daru, Klínovce a střední části pohoří. Například v Mariánské u Jáchymova začne letos podnikatel Petr Kabeláč s výstavbou necelých dvou desítek apartmánů.
Krušné hory jsou ale podstatně větší, oblasti kolem Kraslic na jedné straně nebo Moldavy na straně opačné zatím zůstávají spíš utajeným pokladem.
Jedinou výraznější výjimku představuje prvorepubliková chata Bouřňák na stejnojmenném vrcholu u Teplic, kterou chce zrekonstruovat J&T Real Estate a vytvořit tady přes čtyři desítky apartmánů. To by mohlo oživit oblast kolem skiareálu Bouřňák, kde se ceny nemovitostí pohybují na polovině oproti Klínovci a cena za metr čtvereční je nyní zhruba na šedesáti tisících korun. „Mezi jednotlivými oblastmi jsou ohromné rozdíly, ale je fakt, že lidé Krušné hory objevují čím dál víc, a až se dostaví dálnice z Prahy do Varů, ještě se to posílí,“ věří šéf destinační agentury Krušnohoří Štěpán Javůrek.
Návrh projektu, který investor Vladimír Brůna plánuje vytvořit na místě bývalé textilky Quilt v Perninku v Krušných horách.
Zdroj: Forbes.cz
Realitní makléř RE/MAX 4 You, Ing. Radek Grée