Trh s rekreačními nemovitostmi se postupně vrací k normálu, ovlivňují jej ale i „novinky“, jako je nedostupné bydlení a Airbnb.
Rekordní teploty na začátku dubna letos posunuly vlnu poptávek po rekreačních nemovitostech. Lidé si dříve začali představovat, co budou dělat v létě, a dříve jim přišlo na mysl, že chata a chalupa jsou zajímavé řešení.
„Meziročně se chat a chalup poptá o 18 procent víc než ve stejném období před rokem,“ popisuje Jiří Knechtl z portálu Reality.idnes.cz. „Zájem je nejsilnější za posledních 13 měsíců. Celkově ale kopíruje silnější poptávku po nemovitostech,“ dodává.
„Vhodná doba ke koupi je právě teď, protože ceny už nižší nebudou,“ říká František Presl z realitky Bidli.
Prodávající mohou předpokládat růst cen, má to ale zádrhel, a to je silná sezonnost poptávky.
„Kdo potřebuje letos prodat, měl by si pospíšit – největší poptávka je po rekreačních objektech právě v polovině jara,“ říká šéf portálu Bezrealitky Martin Ponzer. Kdo chce vsadit na vyšší cenu a dokáže s prodejem počkat, může to zkusit až příští rok na jaře.
LN oslovily řadu realitních kanceláří či makléřů i inzertní portály. Z jejich dat vychází, že poptávka je obecně letos vyšší než loni. Projevují se dostupnější hypotéky, či alespoň očekávání toho, že zlevní.
Po letech šílenství
Vše se v podstatě po předchozím kolotoči vrací k normálu. Mezi lety 2020 a 2022 byl převis poptávky. Hlavně loni v první polovině roku byl naopak převis nabídky a ceny padaly mnohdy i na třetinu „koronavirových“. Poslední měsíce se vše vrací k normálu, tedy k době před pandemií.
„Poptávka se dostala na běžnou úroveň. To mohlo po téměř dvou letech šílenství po chalupách působit jako ochlazení trhu, z našeho pohledu se jen vrátil do normálu roku 2019,“ podotýká Knechtl.
Je ale třeba zdůraznit, že analýza je v tomto směru složitější. Právě u chat a chalup hraje velkou roli mix, který se právě objeví na trhu, a trh snadněji vychýlí mimořádnosti.
Míchají se chatky, prosté letní chalupy i obří selská stavení. Zapadlá místa ve špatném stavu i luxusní nemovitosti na těch nejlepších místech.
Ilustrovat se to dá na prostém faktu, že nejlevnější rekreační nemovitosti jsou statisticky v Praze. Zkrátka proto, že jde prakticky pouze o chatky v zahrádkářských koloniích, zatímco v jiných krajích je rekreační nemovitostí i plnohodnotný vesnický dům, který makléř vložil i do kategorie chaty a chalupy, aby zkusil oslovit i další zájemce.
Vše vychyluje i podíl nabídek v takzvaných áčkových rekreačních oblastech, jako jsou Krkonoše a další oblíbené hory, Lipno nebo Pálava, které dokážou změnit statistiku u celého kraje. Hodnotu ovlivňuje i dojezdnost z Prahy a Brna.
LN prošly dostupné statistiky a ty ukázaly hlavně dramatický nárůst zájmu o chaty a chalupy během pandemie. Množství nabídek tehdy rychle klesalo, poptávka byla násobná a prodej byl mnohem rychlejší, než je běžné. Ceny chat a chalup se během pouhých dvou let zdvojnásobily.
Pak ale došlo k obratu. Ceny už byly nejspíše příliš vysoké, lidem se zase otevřela možnost cestovat do zahraničí a nabídek v inzerátech rychle přibývalo. Prodlužovala se doba prodeje, klesal počet zájemců a v některých případech i padala cena.
Podle dat Bezrealitky si cenu spíše uchovají horské oblasti Krkonoš, Orlických a Jizerských hor, Šumava, Kokořínsko nebo například Pálava. Hodnotu drží i objekty s dobrou dostupností z Prahy a Brna. Naopak výkyvy se dají čekat u horších lokalit, které budou vždy závislé na aktuální situaci a náladě nakupujících.
Mezi trendy lze pozorovat, že zájemci už dopředu počítají, že alespoň část roku budou nemovitost pronajímat. Neřeší tak jen to, co vyhovuje jim, ale i to, co si najde další zájemce.
Jak si splatit hypotéku
„Poměrně silným trendem jsou určitě rekonstrukce starých chatek nebo jejich kompletní zbourání a nahrazení moderními chatami pro komerční využití a krátkodobé pronájmy přes platformy jako Airbnb,“ říká Jan Štěpánek, makléř Century 21.
Ne vždy jde jen o snahu vydělávat, někdy je to cesta, jak snadněji splatit hypotéku. Jiní hledají chalupy v horším stavu kvůli nižší ceně.
„Zajímavý je výrazný, téměř poloviční nárůst ceny u chalup k rekonstrukci a zkrácení doby jejich inzerce. Z toho vyplývá, že lidé stále chtěli vyrazit na svou chalupu, ale z cenových důvodů hledali něco levnějšího, co si třeba sami svépomocí opraví,“ popisuje Radek Greé, realitní makléř Re/Max 4 You, který analyzoval data v regionu Krušných hor.
Orientace na horší nemovitosti je podle makléřů způsobena i nedostupností stále drahých hypoték. Lidé si koupí nemovitost, na kterou ještě dosáhnou, s tím, že náklady na rekonstrukci budou řešit až následně.
Vše samozřejmě ovlivňuje i to, že mnohé chalupy jsou pro část zájemců domem. Cenu a poptávku po chalupách například v Jihočeském kraji tak ovlivňuje i tamní situace s bydlením. Například ceny chalup s dobrou dojezdností z velkých měst nerostou jen proto, že se tam v pátek večer dostanou dovolenkáři, ale i proto, že z nich budou moci lidé do měst snadněji dojíždět. To platí zejména v době, kdy část firem zavedla možnost částečné práce z domova, a není tak nutné být v kanceláři každý den. Proto jsou lidé ochotni akceptovat i delší vzdálenosti, které by při každodenním dojíždění už nedávaly smysl.
Sledovat trendy
Kdo hledá chatu jako investici, měl by podle makléřů více sledovat trendy v popularitě lokalit a umět si vsadit na místa s potenciálem.
Century 21 upozorňuje třeba na Dolní Moravu v Kralickém Sněžníku, která v poslední době vešla ve známost. Roli hrají i nově otevírané úseky dálnic, jež zatraktivňují celé oblasti vesnických stavení. Menší bariérou jsou i hranice a někteří se nebojí jít i za ně, pokud tam narazí na zajímavější nabídku.