Prodej domu, koupě nového domova, získání nové práce, přizpůsobení se novému místu – stěhování je zkrátka těžké. V případě, že se stěhujete s rodinou a dětmi, stává se tento již tak únavný proces ještě těžší záležitostí.

RE/MAX 4 You proto přináší 5 tipů, jak dětem ulehčit začlenění se do nového prostředí po stěhování.

1. Zařizování pokojíčku

Pokud je to možné, pokuste se pokojíček zařídit a vybalit jako první, nejlépe společně s dětmi a podle jejich potřeb a přání. Doporučujeme z celého stěhování udělat velkou hru v podobě těšení se na nový pokojíček – nechte děti vybrat barvu na zeď, rozestavte nábytek podle jejich nápadů a vyhovte jim, co nejvíce je to možné. Děti se ve svém novém pokoji budou cítit bezpečněji, „jako doma“ a rychleji si zvyknou.

2. Zůstaňte v kontaktu

Během stěhování je jedním z největších strašáků dítěte ztráta přátel. Jako rodiče se proto zaměřte na spojení dvou dětských světů: starý a nový. Spojte se s rodiči kamarádů svých dětí a po prvních dnech naplánujte pravidelné videohovory. Sdílet pocity z nového prostředí s kamarády z bývalé školy či školky dětem pomůže mluvit o svých pocitech a zážitcích. Zároveň se nebudou bát ztráty svých blízkých.

3. Projděte si okolí

Z něčeho nového se jednou musí stát zvyk, prozkoumejte proto nové prostředí co nejrychleji. Vytvořte si společnou tradici z návštěvy blízké cukrárny nebo zajděte na dětské hřiště. To jsou také skvělé příležitosti k seznámení se s novými lidmi. Nejen tedy, že strávíte se svými dětmi hezké chvilky a prozkoumáte možnosti v okolí, zároveň také dětem pomůžete rychleji zapadnout.

4. Zájmové kroužky

Proberte s dětmi jejich mimoškolní aktivity – co by je bavilo, v čem si myslí, že jsou dobré nebo v čem by dobré být chtěly. Společně vyberte vhodný zájmový kroužek v novém místě bydliště. Děti se díky kroužku odpoledne nebudou nudit a smutnit po bývalých kamarádech, zabaví se a získají další skvělou příležitost k nalezení nových přátel.

5. Akce s novými kamarády

Už si Vaše děti našly kamarády? Uspořádejte dětskou party! Pozvěte je všechny k sobě domů či na piknik na dětském hřišti. Připravte jim dobrou limonádu, spoustu her a dobré jídlo.
Nezapomeňte také na školní akce. Škola v přírodě, lyžařský kurz a podobné akce jsou pro děti velmi důležité a budou na ně se svými spolužáky vzpomínat ještě dlouhá léta. Pokuste se tedy dětem dopřát i tyto zážitky.

6. Bonusový tip – trpělivost

Každé dítě je jiné, některé se novému prostředí přizpůsobuje rychleji, jiné změny vnímá a prožívá velmi těžko. Dopřejte svému dítěti čas, který v tomto období potřebuje.