Historie společnosti RE/MAX se začala psát v roce 1973, kdy ji založil Dave Liniger. Ten se rozhodl změnit realitní byznys. Začal například tím, že makléřům nabízel vysoké provize z prodejů. Do své firmy díky tomu přilákal zkušené a šikovné obchodníky, kteří celou značku posouvali dál. I přes drobné problémy se zakladatelům podařilo prorazit a vytvořit významnou franšízovou síť. V úplných začátcích společnost RE/MAX konkurence nebrala příliš vážně. To se ale za pár let změnilo a firma se za svou historii stala známou po celém světě. Už v roce 1987 se stala jedničkou ve svém oboru v USA. V roce 1995 RE/ MAX expandoval do Afriky, Evropy a Izraele. V České republice se společnost objevila poprvé v roce 2005. O pohled na současný realitní trh a nároky na výkon práce makléře se s námi podělili dva vrcholoví manažeři společnosti RE/MAX.
Generální ředitel největší české sítě realitních kanceláří RE/MAX Jan Hrubý má za sebou působivou kariéru. Během 13 let v McDonald’s se postupně propracoval až na pozici provozního ředitele se zodpovědností za obchod McDonald’s v ČR. Následujících šest let působil v holdingu Marionnaud, kde měl poslední tři roky jako generální ředitel přímou zodpovědnost za obchodní aktivity koncernu ve střední Evropě. Nyní již třetím rokem úspěšně vede společnost RE/MAX, která každoročně dosahuje rekor dních výsledků a loni poprvé výrazně překonala magickou hranici obra tu jedné miliardy korun.
Ctibor Machala působí jako Learning and Development Director v RX Akademii, která vzdělává zájemce o práci realitního makléře. V minulosti působil jako top manažer v e-learningových projektech.
Jak hodnotíte předchozí rok ve světě realitního trhu?
Jan Hrubý: Navzdory trvající pandemii koronaviru pokračoval realitní trh ve strmém růstu. Poptávka po nemovitostech, ať už ve formě vlastnického bydlení anebo pronájmech rostla rekordním tempem. Předmětem extrémního zájmu byly nejen novostavby, ale rovněž i starší byty a to v rámci celé České republiky. Důkazem jsou pak samotné výsledky našich kanceláří, které v loňském roce zaznamenaly výrazný nárůst prodaných i pronajatých nemovitostí i fakt, že se na nás obrací stále více a více klientů.
Čím si tento trend vysvětlujete?
Jan Hrubý: Tento trend má několik důvodů. Jedním z nich byla snadná dostupnost levných hypoték, které zájemci využívali k nákupu nemovitostí a druhým je pak rychlé zhodnocování domů a bytů, protože slouží jako dlouhodobá investice poskytující lepší zhodnocení peněz než ostatní produkty na finančním trhu. Velká poptávka a nedostatečná výstavba nových bytů bohužel vede také k dramatickému růstu cen nových i starších nemovitostí. Uvidíme, jak se situace změní po razantním zvýšení úroků hypoték v letošním roce.
Jak se tomuto trendu přizpůsobuje vaše realit ní kancelář?
Jan Hrubý: RE/MAX má obrovskou výhodu v propracovaném know – how, široké síti poboček a vysoké kvalitě makléřů. Trh se u nás proměňuje dlouhodobě a stává se také komplikovanějším. Role realitní kanceláře se proto změnila z pouhého prostředníka na poradce a partnera prodávajících. Prodej nemovitostí je složitý proces, který obsahuje mnoho aspektů, což si prodávající často neuvědomuje. Od pečlivé přípravy prodeje, profesionální dokumentace, aktivního marketingu, řádného smluvního zajištění až po financování. Naši franšízanti a makléři mají dlouhodobé zkušenosti a odborné vzdělání, které garantují hladký a bezpečný průběh celé transakce. Loni se nám tak podařilo uspokojit bezmála 13 000 klientů.
Souvisí to také s přísnějšími podmínkami pro výkon práce makléře?
Jan Hrubý: Přesně tak. Novela zákona o realitním zprostředkování, která vstoupila v platnost v polovině roku 2020, nasto lila pro makléře přísnější podmínky pro výkon práce a stále ji považujeme za zlomový bod v rámci kultury a kultivace realitního trhu. K podnikání v realitní oblasti je nyní nutná živnost vázaná a k tomu i potřebná kvalifikace, a to buď v podobě vzdělání, minimální praxe či složení státní zkoušky. Novela také přinesla další novinky jako například to, že makléři si musí sjednat pojištění odpovědnosti, pokud by klientovi způsobili škodu, nově se také upravily nále žitosti zprostředkovatelské smlouvy, jež musí být výhradně písemná a nezavazuje k pořízení či prodeji nemovitosti.
Kolik nyní působí v České republice realitních makléřů?
Jan Hrubý: Před účinností zákona působilo v České republice odhadem 15 000 makléřů. V současné době, dle počtu pojištěných makléřů, jich aktivně na trhu působí cca 9000.
A kolik z nich pracuje pro síť RE/MAX?
Jan Hrubý: Ke konci roku 2021 jsme registrovali 1283 makléřů, kteří poskytují služby ve 160 pobočkách naší sítě po celé České republice.
Je obtížné stát se realitní m makléřem?
Ctibor Machala: Zákon jasně stanovuje, kdo se může stát realitním makléřem. Buď máte odpovídající vzdělání a praxi nebo musíte složit makléřskou zkoušku. Vzhledem k tomu, že vzdělávání a kvalita našich makléřů je naše dlouhodobá priorita, existuje u nás už několik let vzdělávací instituce RX Akademie, která zajišťuje vzdělávání makléřů a má pravomoc vykonávat státní zkoušky, díky které získají oprávnění k výkonu makléřské práce. RX Akademie je největší realitní vzdělávací instituce v České republice, která je držitelem licence Ministerstva školství, poskytující vzdělávání a přípravu pro začínající makléře. Nabízí také další vzdělávání pro zájemce z oblasti realitního trhu. Školitelé se rekrutují s předních odborníků na danou problematiku jako například právo, stavitelství, obchod, marketing či digitální technologie. Cílem Akademie je poskytovat komplexní vzdělávání, které zajistí vysokou kvalitu služeb našich absolventů.
Jak velký je zájem o studiu m na RX Akademii?
Ctibor Machala: Jen za uplynulý rok a půl prošlo našimi kurzy přes 600 absolventů, kteří získali znalosti v klíčových oborech realitního trhu jako je například oceňování nemovitostí, marketing, etiku práce makléře, práce se sociálními sítěmi nebo realitní právo. Požadavky na znalosti makléřů v různých oborech se neustále zvyšují. Cílem je poskytovat komplexní vzdělávání, které zajistí vysokou kvalitu služeb našich absolventů s velkým důrazem na etiku a aktuální trendy. Naše služby nabízíme všem zájemcům bez ohledu, pro kterou realitní kancelář pracují.
Kolik studentů zvládne závěrečnou zkoušku?
Ctibor Machala: Dopředu upozorňujeme zájemce, že se jedná opravdu o náročné studium, kterému je potřeba se intenzivně věnovat, protože nabyté znalosti se absolventům budou v praxi velmi hodit. Závěrečnou zkoušku v RX Akademii zvládne přibližně 80 procent studentů. Kvalita je pro nás na prvním místě a z tohoto požadavku neslevíme. Našim cílem je poskytovat zákazníkům ty nejkvalitnější služby. Bohužel vidíme na trhu vzdělávací subjekty, které dávají zkoušku takzvaně „zadarmo“ a to velmi poškozuje celý náš obor.
Koncept značky RE/ MAX je postaven na budování sítě franšízantů. Jak se Vám dařilo v budování sítě v minulém roce?
Jan Hrubý: V Česku ros te počet lidí, kteří se chtějí stát realitním maklé řem. Může za to zejména koronavirová pandemie a stoupající atraktivita tohoto oboru. Čerství makléři přicházejí z velké části z oborů, které epidemie citelně zasáhla. Jako výhody vidí nováčci větší časovou flexibilitu a také finanční jistotu. Gastronomie, hotelnictví, turismus – zejména z těchto oborů se rekrutují noví realitní makléři, kteří chtějí změnit práci. Důvod je zřejmý, reality během covidu oproti zmíněným odvětvím krizi nepocítily, spíše naopak. V prodeji franšízových licen cí značka RE/MAX v Česku stále posiluje a dlouhodobě potvrzuje pozici nejsilnější realitní franšízové značky, což nám potvrdilo i velmi cenné ocenění „Franšíza roku“, které se nám podařilo loni získat. Absolutně jsme v loňském roce naši síť rozšířili o 10 nových kanceláří a v České republice jich tak provozujeme již 160. Na trhu však nadále vidíme velký potenciál, a proto je naším primárním cílem další růst distribuce. Aktivity, které vyvíjíme, by měly vést k tomu, že na konci roku budeme mít v Česku 200 kanceláří s logem horkovzdušného balónu.