Koupě zámku přitahuje nadšence a podnikatele
NA NÍZKÉ CENY HISTORICKÝCH STAVEB A POCIT NEOPAKOVATELNOSTI ČEŠI SLYŠÍ. MUSÍ ALE MÍT DOSTATEK PENĚZ NA REKONSTRUKCI A PROVOZ.
Zámek za cenu rodinného domu v Praze? Možné to je, ale jen v případě ruiny, která bez zásadní rekonstrukce nebude obyvatelná. A náklady na nutnou opravu historické nemovitosti mohou být několikanásobně vyšší než její cena jako taková. Přesto Češi v polorozbořených historických objektech nacházejí zalíbení.
Zkušený realitní makléř Petr Vomastek to popisuje následovně: Jestliže před pár lety se mu na inzerát zámku ozval jeden člověk za čtvrt roku, dnes to je minimálně jeden zájemce týdně. Svou roli podle něj však v několika případech sehrála i cena zámků, kterou jejich vlastníci postupně snížili třeba o polovinu.
„Chalupáři“ ze zámku
Jednu dobu si investoři zámky kupovali s vidinou podnikatelské příležitosti. Do jisté míry to stále platí, ale dnes je častěji vyhledávají lidé, kteří v nich chtějí žít. Alespoň po část roku. Touží po výjimečnosti, již bydlení v několik set let starém domě skýtá. Obvykle mají i nějaký vztah k lokalitě, ve které se nemovitost nachází.
„Koupě zámku či jiného historického objektu je většinou spojena s osobním užíváním. Objekt po rekonstrukci slouží jako chalupa, kterou využívá sám majitel a jeho přátelé,“ říká Pavel Hassman, majitel realitní kanceláře Re/Max 4You. Méně časté jsou podle něj případy, kdy zámek slouží jako reprezentativní sídlo firmy nebo je přebudován na netradiční penzion.
Petr Vomastek kupce charakterizuje jako podnikatele ve středním věku, kteří mohou firmu řídit na dálku. Vzdálenost pro ně není překážkou – o prodávanou usedlost u Jindřichova Hradce se podle něj zajímali i lidé z Brna, Plzně a Prahy. „Nebo to jsou lidé, kteří firmu čerstvě prodali a rozhodli se na nějakou dobu stáhnout z ruchu velkoměsta,“ popisuje další motiv kupců Vomastek.
Ročně se na realitních portálech objeví několik stovek historických nemovitostí. Na stránkách realitymix. cz je aktuálně na prodej bezmála stovka historických objektů. Vedle zámků do této kategorie spadají i hospodářské budovy jako bývalé pivovary či mlýny, bunkry nebo kostel. Jsou mezi nimi i běžnější prvorepublikové vilky.
Zatímco za bunkr požaduje majitel 140 tisíc korun, cena reprezentativní a zároveň udržované rezidence se může vyšplhat na stovky milionů korun. Extrémem je zámeček včetně vymožeností moderní doby jako tenisové kurty či bazén v Klecanech na okraji Prahy. Před třemi lety jeho vlastník určil hodnotu nemovitosti bezmála na miliardu korun. Dosud zámeček neprodal a dnes je podle oslovených makléřů cena o dost nižší. I vzhledem k velmi vysokým nákladům na provoz je zámeček v Klecanech těžko prodejný.
Historické objekty se běžně prodávají dva roky, někdy i déle. Stavby, o které je zájem, se inzerují za stejnou cenu třeba i rok. Jindy vlastníci z ceny sleví brzo. Příkladem je kostel v Bystřanech na Teplicku – na Realitymix. cz inzeruje necelé tři měsíce a už zlevnil.
Řadu zájemců odradí památková ochrana budov. „Investor vedle prodejní ceny musí ve většině případů počítat i s náklady na následnou rekonstrukci, která bývá, vzhledem k množství regulací ze strany památkářů, velmi nákladná,“ říká Prokop Svoboda, ředitel realitní kanceláře Svoboda & Williams. „K tomu je třeba přičíst omezené možnosti využití dané historickou architekturou a obvykle vyšší provozní náklady,“ dodává Svoboda. Jen vytápění zámků, které jsou přes zimu využívané, stojí statisíce korun ročně.
„Čeká se tu tak na investora – nadšence, tedy někoho, kdo vedle potřebných prostředků disponuje i silnou vizí,“ podotýká Svoboda.
Když dlouho něco nerekonstruuji, pálí mě ruce
Jasnou představu o zchátralé tvrzi v Třebotově na kraji Prahy měl Jan Sedláček. Před 15 lety ji za pět milionů korun koupil. Po pár letech rekonstrukce za desítky milionů korun vrátil stavbě její renesanční podobu. V jedné části zámku Sedláček s rodinou několik let bydlel, a ačkoliv tam už šest let nežijí, zámek dále pronajímá na firemní a kulturní akce a na svatby. Manželé interiéry zařídili historickým nábytkem a dalšími předměty. Nyní jedná s vážným zájemcem o prodeji zámku za cenu kolem 150 milionů korun včetně mobiliáře.
Sedláček se jako stavební inženýr rekonstrukcemi zabývá profesně. Začínal roubenkou, kterou opravil a následně v ní bydlel. Po čase ji prodal. „Když dlouho něco nerekonstruuji, pálí mě ruce. Mám vyhlédnutý další objekt,“ vysvětluje. Tentokrát to má být dům palácového typu v centru Prahy. Sedláček přitom investuje ze svého, úvěry nevyužívá.
Mnoho historických staveb, často ve špatném technickém stavu, je k mání po celé republice. Komerčně se podařilo využít třeba historický objekt Jakubův Dvůr v Žatci, připomíná Hassman z kanceláře Re/Max 4You. Opravil jej místní podnikatel a pořádá v něm jarmarky a příležitostné akce. „V tomto případě jde zejména o zájem a nadšení majitele než o to, že by se investice brzy vrátila,“ říká Hassman a dodává, že podobní nadšenci kupují takové budovy částečně proto, aby je zachránili. „Dalo by se říci, že jde o jiný typ filantropie,“ dodává Hassman.
Některé historické budovy kupují na venkově cizinci. Petr Vomastek zprostředkoval v roce 2012 prodej zámku Libkova Voda na Vysočině. Vedle zámku tehdy prodával jeho nizozemský vlastník také přilehlé polnosti. Pozemky přitom nabízel samostatně. Trvalo dva roky, než zrenovovaný zámek našel nového vlastníka. „Neměli jsme relevantního českého zájemce. Zámek koupil investor z Ruska za 16 milionů korun,“ popisuje Vomastek. Výsledná cena byla asi poloviční než původní představa prodávajícího.
Zámek Střela v jižních Čechách si předchozí majitelé z Ruska kupovali s podnikatelským záměrem. Podle Vomastka jej chtěli rekonstruovat na hotel se zážitkovou restaurací. Loni od Rusů koupil nemovitost Čech, který chce do zámku vrátit život. Sýpku v podzámčí plánuje nabídnout podnikateli, který by ji dokázal zrekonstruovat a provozovat.
Foto popis| Neobyvatelný Bezděkov a opravený Třebotov Cenu zámku Bezděkov u Klatov (na snímku vlevo) snížil vlastník o dvě třetiny. Nyní podle makléře Petra Vomastka finišují jednání o jeho prodeji. Bez velké investice do rekonstrukce v objektu není možné bydlet ani podnikat. Proti tomu bývalá tvrz v Třebotově na kraji Prahy je kompletně zrekonstruovaná za několik desítek milionů korun. Taktéž majitel nemovitosti v Třebotově jedná o prodeji s vážným zájemcem.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!