Nepoštěstí se každý den být vybrán ke spolukomentování článku pro New York Times. Tentokrát se tak poštěstilo majiteli kanceláře RE/MAX 4 You, který reportérovi odpovídal na otázky ohledně realitního trhu v Praze.
Originální článek si můžete přečíst ZDE.
VYSOKÉ NÁKLADY NA VÝSTAVBU VEDLY V PRAZE KE SNÍŽENÍ POPTÁVKY A ZVÝŠENÍ CEN
NOVĚ PŘEDĚLANÁ PAMÁTKA V PRAZE (1,2 milionů dolarů – 28 milionů Kč)
Nový apartmán se třemi ložnicemi a dvěma koupelnami se nachází ve čtvrtém patře secesní budovy na Masarykovo nábřeží. Tato sedmipodlažní budova, postavena v roce 1908, se pyšní výhledem na Slovanský ostrov, na kterém se nachází Žofínský palác, což je novorenesanční budova, která v současné době slouží jako kulturní centrum.
Secesní budova je součástí řady zdobených budov postavených na přelomu 20. století podél nábřeží Vltavy. Ve vstupní hale je dekorativní klenutý strop s křišťálovým lustrem a mozaikovými detaily. Chodba vedoucí do bytu je zdobena vitrážovými okny.
Byt o rozloze 152 metrů čtverečních byl v roce 2014 předělán místní firmou Oooox. „Rekonstrukce zkombinovala dva byty, které byly ve špatném stavu,“ uvedla Magdalena Svatková, realitní konzultantka pro Svoboda & Williams.
Byt je designován do kombinace moderních elementů s tradičními styly. Do obývacího pokoje vede dlouhý foyer s mozaikovou podlahou, vysokými stropy, okny s křídly, plynovým krbem a balkonem s přímým výhledem na Žofínský palác. Dveře, skříňky a borovicová podlaha jsou natřeny bílou barvou. „Část nábytku může být po dohodě s majitelem zahrnuta v ceně“, uvedla paní Svatková.
Obývací pokoj, jídelní kout a kuchyň jsou propojeny v otevřeném prostoru. V kuchyni je vestavěný cementový ostrov, vitráže a spotřebiče Miele.
Z obývacího pokoje vedou matné prosklené dveře do úzké místnosti se zabudovanými knihovnami, která může být využitá jako další ložnice. Hlavní ložnice je přístupná z pracovny a zahrnuje vlastní koupelnu, vestavěné skříně z tmavého dřeva a volně stojící vanu s výhledem na řeku. Druhá ložnice s balkonem spolu s šatnou a koupelnou jsou přístupné ze vstupní haly.
K bytu náleží úložní prostor v suterénu budovy. K budově nenáleží žádné parkovací místo, ale podle paní Svatkové si obyvatelé mohou místo pronajmout přímo od města Praha.
Masarykovo nábřeží se nachází v historické části Prahy 1, které většina je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Mnoho nejpopulárnějších turistických míst Prahy je v docházkové vzdálenosti od bytu, včetně Staroměstského náměstí, židovské čtvrti a Národního divadla. Vyšehradský hrad, postavený v 10. století, leží asi kilometr na jih podél řeky Vltavy. V blízkosti bytu je také tramvajová zastávka a na letiště Václava Havla dojedete za 20 minut.
PŘEHLED TRHU
Praha s přibližně 1,3 miliony obyvatel je hlavním a ekonomickým centrem České republiky. V prvním čtvrtletí roku 2019 se ceny domů, podle indexu cen bydlení sledovaného Eurostatem, statistickým úřadem Evropské unii, v celé České republice ve srovnání s předchozím rokem zvýšily o 9,4%. „Dlouhý postup povolení a rostoucí náklady na výstavbu vedly k omezené dostupnosti bydlení a rychlému nárůstu nákladů na bydlení“, uvádí nedávná zpráva od Svoboda & Williams.
„Proces získání stavebního povolení sám o sobě často trvá i více než 10 let,“ uvádí Michaela Tomášková, výkonná ředitelka developera bytů Central Group. „Vývojáři se snaží uvést na trh nové byty, ale nabídka nestačí k uspokojení poptávky.“
V centru Prahy stouply ceny bytů od roku 2015 z 55 555 korun za metr čtvereční na 102 058 korun za metr čtvereční, což je nárust o 84%, podle zpráv z firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.
„Rostoucí ceny způsobily v posledních měsících zpomalení objemu prodeje,“ uvedla Blanka Vacková, vedoucí výzkumu pražské kanceláře JLL, realitní poradenství. „Trh není tak horký, jak tomu bývalo,“ řekla.
Poptávka však zůstává vysoká, zejména po levnějších a menších apartmánech, které v roce 2018 představovaly 37% prodejů v Praze, uvedla paní Vacková. „Asi 30% kupujících jsou investoři, kteří chtějí vydělávat na rostoucím počtu nájemců, kteří si nemohou dovolit byty koupit,“ dodala.
Masarykovo nábřeží, kde poptávka zůstává vysoká, je jednou z nejdražších pražských oblastí, která je ceněna zejména svými výhledy na řeku, centrální polohou a blízkostí historických míst, uvedli realitní makléři z této oblasti. „Ceny bytů v Praze často závisí na dostupnosti do centra a vzdálenosti od veřejné dopravy, kterou obyvatelé Prahy běžně používají,“ uvedl Pavel Hassman, majitel realitní kanceláře RE/MAX 4 You.
KDO NAKUPUJE V PRAZE
Zahraniční kupci představují zhruba 10% prodeje dříve vlastněných domů a od 20% do 40% prodeje nových domů, uvádí realitní specialisté. „Největší skupiny mezinárodních kupců jsou z Ruska, Ukrajiny, Číny, Itálie a Izraele, roste počet kupujících z Vietnamu“, uvedla Andrea Daňhelová, hlavní ředitelka místní realitní kanceláře Fincentrum Reality.
Zahraniční kupující obvykle tvoří asi 20 procent tržeb bytového developera Central Group. „Za posledních několik let jsme zaznamenali mírný nárůstu počtu kupujících ze západní Evropy, zatímco východoevropané nakupují o něco méně,“ dodala paní Tomášková.
V první polovině roku 2019 bylo 74% klientů společnosti Svoboda & Williams Češi, uvádí paní Svatková. Ze zahraničních odběratelů firmy pocházelo 59% ze zemí Evropské unie.
PODMÍNKY PRODEJE
Pro cizince, vlastnící nebo kupující nemovitost v Praze, neexistují žádná omezení. I když je proces prodeje poměrně jednoduchý, obvykle se provádí v češtině. „Zahraniční kupující by si proto měli najmout rodilého mluvčího, který se vyzná v českých zákonech,“ radí paní Daňhelová.
Hypotéky jsou široce dostupné, ale v posledních letech Česká centrální banka uvalila omezení úvěrů pro omezení inflace, včetně 80% limit poměru úvěru k hodnotě u většiny půjček.
DANĚ A POPLATKY
Kupující platí daň ve výši 4% z kupní ceny. Standartní provize makléřů je mezi 3 a 5 procenty.
Tento článek byl v tisku NEW YORK TIMES 25.8.2019.