Znáte rozdíl mezi nabídkovou a tržní cenou?

Nabídková nebo tržní cena?
Lidé často zaměnují nabídkovou a tržní cenu nemovitostí. V čem je rozdíl a proč byste je měli rozlišovat.

“V naší ulici se prodávají stejné byty jako mám já za 5 mil. Proto bych chtěl za 5 mil. prodat i ten svůj.” Podobná slova slýcháme od prodávajících často, když jednáme o prodeji jejich nemovitosti. “Na tom přece není nic špatného”, řeknete si. Má to však často poměrně zásadní háček: To, že se nemovitost za nějakou cenu nabízí, ještě vůbec neznamená, že se také za tuto cenu prodá. Mezi nabídkovou a prodejní cenou může být propastný rozdíl.

Nabídková cena
Nabídková cena je jakákoli cena, za kterou prodávající chce prodat svou nemovitost. Pokud se tedy majitel rozhodne, že bude chtít garsonku v paneláku prodat za 10 miliónů, může. Máme svobodu cenotvorby, a tak je jen a pouze na něm, jakou cenu stanoví a nikdo mu v tom nemůže zabránit.

K tomu, abyste nemovitost prodali, potřebujete někoho, kdo ji za tu cenu koupí. A ten ji vždy bude poměřovat s ostatními nabídkami na trhu. Nabídkové ceny v inzerci bohužel až příliš často vyjadřují spíše zbožné přání prodávajících než reálnou prodejní cenu. Tou je jedině a pouze cena tržní.

Tržní cena
Tržní cena je jakákoli cena, na které se prodávající dohodne s kupujícím a za tuto cenu uzavřou obchod. Pokud by se našel někdo, kdo by shora uvedenou garsonku v paneláku opravdu koupil za 10 miliónů, stane se nabídková cena i cenou tržní. Taková pravděpodobnost je však téměř rovna nule.

Může se stát, že kupující bude ochoten za nemovitost zaplatit vyšší cenu, než je na trhu běžné. Říkáme tomu, že je ochoten zaplatit cenu zvláštní obliby. Proto při stanovení tržních cen raději pracujeme s termínem obvyklá tržní cena, která vyjadřuje cenu, kterou jsou ochotni akceptovat i další kupci. Obvyklá tržní cena je de facto cena okleštěná o extrémy.