Zájem o chaty a chalupy roste. Lidé za ně dávají miliony

S cestováním to je teď poměrně neslavné a podle odborníků se nedá odhadnout, jak ještě bude koronavirová stopka dlouho trvat. Řada lidí tak místo zahraničních dovolených volí raději odpočinek v domovských luzích a hájích. Někteří realitní makléři nevidí růst cen přímo spojený s koronavirem, ceny nemovitostí rostou prý permanentně. Jiní s tímto tvrzením ale nesouhlasí a nárůst cen třeba i u chat a chalup jednoznačně přikládají dění po celém světě.
Podle Jany Černé z mělnické pobočky realitní kanceláře Remax rostou u rekreačních objektů ceny, ale i zájem o ně se zvyšuje. „Řekla bych, že jsou lidé ochotni zaplatit více peněz. Určitě je poptávka v době po koronaviru vyšší, než byla,“ řekla.

CENY STOUPALY I PŘED PANDEMIÍ

Lidé neváhají za chaty dát klidně i tři miliony korun. „Nárůst cen chat a chalup by mohl být částečně zapříčiněný i koronavirem, ale ten stoupající trend tu byl ještě předtím,“ podotkla Černá.
Na Mělnicku si lidé nejvíce ptají po chatách v oblasti Kokořínska. „Ale i na jeho okraji, Chorušice, Mšeno a podobně,“ sdělila realitní makléřka.
V nabídce měli realitní makléři nejčastěji starší domy, které byly předělané na rekreační objekty, bylo možné je ale využít i k trvalému bydlení. „Nabízeli jsme ale také chatovou oblast přímo u Labe, menší dřevěnou chalupu,“ doplnila Černá.
Jitka Slezákové z JS Reality žádné zásadní či skokové navýšení ve spojitosti s koronavirem nevidí. „Pokud se objevují takové nemovitosti v nabídce, tak to může být i proto, že plno lidí odkládalo prodej z toho důvodů, že čekali, až zanikne daň z nabytí a budou vyšší ceny. I s takovým názorem jsem se setkala,“ upozornila.
Situace je prakticky identická i na opačné straně kraje. Podle zkušeností Hynka Burdy z kolínské pobočky realitní kanceláře Remax je nabídka chat daleko menší než poptávka a lidé neváhají nabídnout za chatu i tři miliony korun a jeho klienti z Prahy ještě dokonce více. Zájem je podle něj třeba o rekreační objekty v Posázaví. „To je hodně atraktivní,“ podotkl.