Vyčištění a revize komínů jsou povinné.

Jinak hrozí pokuta, v horším případě případě požár

Máte svého kominíka? A víte, že je rozdíl mezi ním a revizním technikem spalinových cest? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ne, měli byste číst dál.

Problematika se týká jak těch, co chtějí dům kupovat či prodávat, tak těch, co svůj dům opouštět nechtějí. Pro všechny ale platí ze zákona stejná povinnost: minimálně jednou ročně si nechat zkontrolovat spalinové cesty, neboli komín každého domu.

Za nesplnění jsou poměrně citelné sankce. Za hrubé nedostatky u spalinové cesty, komína, hrozí fyzické osobě pokuta 10 tisíc Kč, právnické osobě 100 tisíc Kč. A pokud dojde k nejhoršímu, tedy požáru kvůli nevyčištěnému komínu, bývají škody ještě mnohonásobně vyšší.

Vše uvedené vyplývá ze zprávy Hasičského záchranného sboru z letošního dubna. A nejde o plané varování. „Během topné sezóny, tedy od října 2016 do konce března 2017 došlo k více než 800 požárům komínů, což je o něco více než bylo v loňském roce. Každoročně se toto číslo přiblíží tisícovce a tyto požáry za sebou zanechávají nejen velké škody na majetku, ale i oběti a zraněné,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

Konkrétní příklady, proč je dobré mít komín vyčištěný a také mít zprávu revizního technika, lze nabídnout hned dva. V listopadu hořel domek v Zubří u Vsetína. Příčinou byl bylo poškození komínkového zdiva, prasklinou se požár šířil dál. „Komín byl používán bez platné kontroly spalinových cest. Majitel byl pokutován za zanedbání zákonné povinnosti v rámci správního řízení,“ potvrdila Nicole Zaoralová.

Druhý příklad: K požáru sazí v komíně vyjížděli také dne 17. ledna 2017 jednotky HZS Ústeckého kraje do obce Jiřetín pod Jedlovou. Hasiči požár uhasili, komín vyčistili – vybrali neuvěřitelných 15 kbelíků strusky a okolí komína proměřili termokamerou. „V roce 2016 došlo k 1 052 požárům od komínů, celková výše škod se vyšplhala na téměř 52 milionů a bylo zraněno 31 osob,“ popsala N. Zaoralová statistiku. Právě proto hasiči podporovali novelu zákona o požární ochraně.

Z něj vyplývá povinnost čistit komíny. To zajišťuje v Ústeckém kraji zhruba sedmdesát kominíků. Ne každý z nich ale zároveň může sepsat revizní zprávu, která je také nutná. Potřebný certifikát má v kraji asi pětadvacet odborníků. Právě na ně je dobré se obrátit. „Kontakty na kominíky můžeme našim klientům nabídnout u nás v kanceláři, nebo si toho nejbližšího mohou sami vybrat na webových stránkách Společenstva kominíků. Tam je také seznam revizních techniků i základní pravidla pro požární a provozní bezpečnost,“ nabídl pomoc při povinné kontrole komínů majitel realitní společnosti RE/MAX 4 you Pavel Hassman.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *