Uvažuji o práci v realitách. Podle čeho si mám vybrat realitní kancelář? Zjistil jsem, že nabídky od různých kanceláří se podstatně liší.

Záleží, jaké jsou vaše cíle a priority. Nicméně jsem přesvědčen, že následující kritéria mohou být universálním klíčem pro výběr:

1. Vzdělávání. Odpověze si na otázku, “v které kanceláři mám možnost se toho nejvíce naučit”. Znalosti jsou totiž pro váš úspěch v realitách to nejdůležitější. Pokuste se zjistit, jaké vzdělávací programy kancelář má, kdo bude vaším mentorem, manažerem, školitelem či trenérem, který vás bude min. v začátcích vést, co tito lidé sami v realitách dokázali. Rovněž zjistěte, jakých výsledků dosahují další makléři ve vybrané kanceláří a jaká je v takovéto kanceláři fluktuace makléřů. Napoví vám to jak je vzdělávání a tým v této kanceláři kvalitní a sehraný.

2. Pověst realitní kanceláře na trhu, délka jejího působení a síla značky. Je velmi důležitá, při získávání zakázek. Pokud budete spolupracovat s renomovanou kanceláří, získáte zakázky snáze než, když budete registrováni u kanceláře, která má na trhu špatnou pověst.

3. Lidé ve firmě, spolupráce, týmová atmosféra, vnitrofiremní pravidla. Se spolupracujícími makléři bude trávit hodně času. Proto byste měli vědět, jakým lidským potenciálem kancelář disponuje. Jako člověk z venku sice nemůžete jen tak obvykle nahlédnout dovnitř firmy, manažer, který s vámi vede pohovor, vám může navyprávět o firmě pohádky a skutečnost může být jiná. Pokud zjistíte, že situace ve firmě není zdaleka tak růžová jak vám ji líčil přijímající pracovník, tak poté, co se zavážete k nějakým podmínkám spolupráce, můžete mít problém. Proto je dobré si poměry ve firmě ověřit nejlépe přes makléře, kteří ve firmě pracují .Ideální je, pokud uvnitř firmy máte někoho známého, pokud ne, zkuste aspoň zavolat či se zeptat náhodně některých makléřů, jak jsou ve firmě spokojeni, což by vám mohlo více napovědět. Můžete také do firmy zavolat a předstírat, že jste klient, a pozorovat jak se k vám chová přijímající makléř či asistentka. Kvalita lidí vypovídá o kvalitě celé firmy mnohé.

4. Možnost sdílet zakázky s ostatními makléři ve firmě či v síti (pokud je kancelář zapojena do sítě). Sdílení a spolupráce je ve zvyšující se konkurenci čím dál tím důležitější faktor pro váš úspěch na trhu. V ČR se v rámci spolupráce mezi makléři zrealizuje zatím pouze cca 10-15% všech zakázek, kdežto na nejvyspělejších realitních trzích světa jako např. v Kanadě či USA je to více než 95%. Tento poměr poroste i u nás. Kanceláře, které nepodporuji spolupráci mezi makléři, nemají v budoucnu šanci obstát.

5. Odměňování makléřů
Výše provize je sice velmi důležitá, nicméně na začátku vaší kariéry nemusí být pro vás to nejdůležitější. Pokud vám jedna realitní kancelář ihned nabízí 70% ze zrealizovaných obchodů a druhá pouze 30%, neznamená to, že první je lepší než druhá. 70% z nuly je totiž stále nula, ale 30% ze 100.000,- je 30.000,- Kč. Proto výši provize vždy poměřujte s dalšími kritérii v kanceláři, a to dle třídění, které je zde sepsané.

6. Marketingová podpora
Má opět vliv na množství obchodu, které zrealizujete. Pokud vám v některé kanceláři někdo tvrdí opak, pak to bude tím, že na marketingovou podporu prostě nemá. Proto se ptejte, kolik kancelář investuje do marketingové podpory a budování značky. Záleží však na vyváženém poměru těchto investic. Kancelář, která investuje málo, není známá a vy získáte méně zakázek. Příliš velké investice do marketingu mohou jít na úkor vaší provize, přičemž vysoké investice do marketingu se neprojeví ihned, ale někdy až s odstupem několika let. Proto pozor, pokud kancelář argumentuje, že vám dá nižší provize, protože investuje nyní do vaší větší podpory. Pokud v kancelářii nehodláte být dalších několik let, nemusí to pro vás být výhodné. RE/MAX za léta praxe našel vyvážený způsob investice do marketingové podpory a vytváření synergie mezi svými realitními kancelářemi.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *