Zprávy z tisku

realitní kancelář RE/MAX 4 you

Zrušením předkupního práva ztrácí spoluvlastníci moc nad ostatními podíly

Prodej nemovitostí ve spoluvlastnictví se v budoucnu výrazně zjednoduší. Od 1. července se totiž ruší předkupní právo spoluvlastníků, které poslední dva roky komplikovalo prodeje bytů s garážemi či sklepy ve společných prostorách. Tato změna ale také znamená, že spoluvlastníci už nebudou mít žádnou kontrolu nad tím, komu ostatní majitelé svůj podíl na nemovitosti prodají. Předkupní právo spoluvlastníků se po více než dvou letech prakticky ruší. „Pokud klient nemovitost koupí a bude ji následně prodávat, případně ji daruje, od července nebude muset nemovitost žádnému ze spoluvlastníků nabízet,“ přibližuje ředitel společnosti Bidli reality Ondřej Mašín. Současná novela ponechala předkupní právo pouze v případě, že majitel podíl na nemovitosti zdědí. V takové situaci platí předkupní právo půl roku. Při případném prodeji je tedy třeba spoluvlastníky kontaktovat nebo jednoduše počkat, až půlroční lhůta uplyne. I tato výjimka má ale svou výjimku. Předkupní právo u zděděného podílu neplatí, pokud jej majitel převádí jinému spoluvlastníkovi nebo v rámci rodiny.

Spoluvlastníci ztrácejí kontrolu

Zrušení předkupního práva ovšem může zkomplikovat život mnoha spoluvlastníkům. Příkladem je situace, kdy jeden dům vlastní dva lidé. Podle dosud platné právní úpravy měli oba předkupní právo, pokud by chtěl druhý majitel svůj podíl prodat. To už ale od července platit nebude. To znamená, že spoluvlastník může svůj podíl prodat, komu chce a za kolik chce, a druhý spoluvlastník s tím prakticky příliš nenadělá. Možnosti má totiž jen omezené. Pokud nesouhlasí s tím, jak a komu se druhý podíl prodal, je možné protistraně navrhnout vypořádání dohodou. Pokud ho druhá strana odmítne, může se pak spoluvlastník dožadovat vypořádání u soudu. „Soud má určité možnosti, jak postupovat. Například věc, pokud je to možné, reálně rozdělí. Pokud to možné není, tak se třeba přisoudí jednomu ze spoluvlastníků s tím, že tomu, kdo pozbyl spoluvlastnický podíl, pak ale musí vyplatit kompenzaci,“ přibližuje Ladislav Vajdík, advokát z kanceláře KPMG Legal. Pokud se tedy takovým situacím chtějí spoluvlastníci vyhnout, radí právníci sjednat si předkupní právo ve smlouvě, a to například formou takzvaného věcného práva, které se váže k nemovitosti a které se zapisuje do katastru. Nutné ovšem je, aby s dohodou souhlasili všichni spoluvlastníci.

Končí obíhání sousedů

Komu se však zrušením předkupního práva výrazně uleví, jsou prodejci a kupující bytů v bytových domech. Když se totiž v roce 2018 předkupní právo zavedlo u jakéhokoliv spoluvlastnictví nemovitosti, zkomplikovaly se tím převody bytů s garážemi či sklepy ve společných prostorách. Podle současné právní úpravy totiž platí, že pokud majitel prodává jednotku například i s parkovacím stáním, které je podle listu vlastnictví součástí bytového domu, musí jej v první řadě nabídnout ostatním vlastníkům v domě. „Prodávající tak musí oběhnout všechny sousedy nebo je obeslat dopisy, aby získal písemný souhlas s tím, že se předkupního práva vzdávají. Až poté, co má od všech odpověď, že předkupní právo nevyužijí, může byt s garážovým stáním prodat novému majiteli,“ popisuje praxi Ondřej Mašín z Bidli reality. A problém není jen s parkováním nebo sklepy, předkupní právo se v mnohých bytových domech týká třeba i předzahrádek nebo příjezdových komunikací. Pokud se od spoluvlastníků nepodaří odpovědi získat, čeká se většinou na uplynutí zákonné lhůty na odpověď, která trvá tři měsíce. A to prodej samozřejmě zdržuje. Majitel realitní kanceláře RE/MAX 4You Pavel Hassman odhaduje, že každý druhý prodej, kde měli spoluvlastníci předkupní právo, se nějak zkomplikoval. „U garážového stání se spoluvlastník s předkupním právem rozhodl ho využít. Proces záměrně protahovala nakonec i spekulativně tlačil na cenu. Byl si vědom svých práv a těchto se snažil využít v neprospěch prodávajícího,“ popisuje Hassman. Celý článek

Zrušení daně z nemovitostí? Makléři varují před spekulanty

S převodem kvůli plánované změně není třeba čekat. Vyplatí se však mít tak jako dosud připravené peníze na zaplacení daně.

Očekávané zrušení dosavadní daně z nabytí nemovitých věcí ve výši čtyř procent kupní ceny, které schválila vláda, podle realitních makléřů dočasně zpomalilo trh s nemovitostmi v Česku. „V Praze někteří lidé začali odkládat podpis smlouvy a spekulovat. V potaz to vzalo řekněme 15 až 20 procent lidí,“ řekl Deníku Pavel Hassman z realitní kanceláře RE/MAX.

K oživení trhu podle Hassmana dochází od chvíle, kdy ministři uvedli, že chtějí daň zrušit zpětně. „Daň z nabytí tak nezaplatí nikdo, jemuž byl proveden vklad na katastru nemovitostí v prosinci 2019 nebo později. Není tedy žádný důvod vyčkávat s převody,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by změna pravidel měla omezit prostor pro spekulanty na realitním trhu a zlepšit dostupnost vlastního bydlení pro mladé lidi.

Další novinkou však má být zrušení dosavadní možnosti uplatňovat daňové odpočty. „Z našich zkušeností patří odečet úroků z úvěru od základu daně k poměrně hojně využívaným nástrojům,“ uvedla daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco. Noví kupci nemovitostí budou podle ní významně znevýhodněni.

Podle odborníků ovšem navzdory rozhodnutí ministrů není jisté, že návrh v této podobě skutečně v dohledné době schválí poslanci. „Může to být proces na dlouhé měsíce,“ uvedl Martin Sitár z Realitní komory. Doporučuje proto lidem, ať v rozpočtu na nákup nemovitosti zatím počítají i se zmíněnými čtyřmi procenty ceny. Nevyloučil přitom, že by v případě nepříznivého vývoje situace mohlo dojít i na žaloby na realitní společnosti, kdyby kupce ujišťovali, že s úsporou mohou počítat. „Kdyby změna nebyla schválená, může vzniknout problém v kupní smlouvě,“ potvrdil Hassman z RE/MAX.

V mnoha případech je navíc podle znalců  sporný samotný efekt pomoci pro mladé páry, které přijdou o možnost odpočtu z daní. Kupříkladu při koupi novostavby pro vlastní bydlení by podle Davida Eima z Gepard finance kupci při koupi bytu za pět milionů korun s čtyřmilionovou hypotékou na konci první pětileté fixace prodělali asi 67 tisíc korun. Naopak při koupi novostavby jako investice či na pronájem by takový pár neplatil daň ani nemohl uplatnit odpočty, takže by se pro něj oproti dnešnímu stavu nic nezměnilo. „Ta daň tady především už dávno neměla být. Je smutné, že její zrušení bylo až důsledkem toho, že se najednou všichni předhánějí, kdo ještě co dalšího odpustí a vyplatí,“ dodal Eim.

Kdo na zrušení daně z nabytí nemovitosti vydělá a kdo ne

Daň z nabytí nemovitých věcí bude zrušena, schválila vláda. Zároveň s tím skončí i odpočty úroků z hypoték a úvěrů od stavebních spořitelen. Odpočty mohou zatím využít lidé u smluv uzavřených do konce roku 2021. Novela musí ještě projít schválením Parlamentu.

Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, kterou od konce roku 2016 platí kupující z tzv. nabývací hodnoty, mnoha lidem udělala pořádnou díru do rozpočtu. Pokud si člověk například pořídil nemovitost v hodnotě pět milionů korun, musel na dani odvést 200 tisíc korun.

Již na konci března ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přišla s tím, že tato daň by měla být zrušena, což vláda o měsíc později schválila. Nebudou ji tak muset platit lidé, kteří si koupili nemovitost počínaje prosincem 2019, resp. v tomto období podali návrh na vklad vlastnictví do katastru nemovitostí.

To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března a později, kterou ministerstvo kvůli pandemii koronaviru odložilo do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji již uhradili, bude jim vrácena.

Zrušení daně se vláda rozhodla kompenzovat tím, že zruší i daňově odečitatelné položky, kdy se ze základu daně odečítají úroky z hypoték a úvěrů od stavebních spořitelen. Již během prvního seznámení se svým návrhem Schillerová v březnu uvedla příklad koupě nemovitosti za pět milionů korun.

„Kupující si na to vezme čtyřmilionovou hypotéku a hned na začátku teď musí zaplatit daň 200 tisíc korun. Když si uplatňuje odečet z hypotéky při úroku 2,28 procenta, tak si od základu daně první rok odečetl 91 200 korun a získal 13 200 korun. Pokud splácí hypotéku 30 let, tak získá asi 187 tisíc korun. My říkáme, ať má hned 200 tisíc korun,“ vysvětlovala Schillerová svůj návrh.

Daň z nabytí nemovitých věcí byla zavedena v roce 1993 jako daň z převodu nemovitostí. Uhradit ji musel prodávající, kupující se stal ručitelem. Mnozí prodávající tak výši daně zohledňovali v prodejní ceně nemovitosti.

„V době, kdy daň z nabytí platil prodávající, se částka daně zohledňovala a byla součástí prodejní ceny. Není to úplně tak, že by se k prodejní ceně automaticky připočítala daň, ale počítalo se s tím, že část prodejní ceny patří státu,” uvedl pro Novinky Pavel Hassman ze společnosti RE/MAX 4 You.

Když prodávající daň nezaplatil, kupující se dostal do situace, kdy daň zaplatil dvakrát, jednou v prodejní ceně, podruhé jako odvod státu.

 

Co dosud platí

Od 1. listopadu 2016 se poplatníkem daně z nabytí nemovitosti stal kupující, resp. nabyvatel vlastnického práva k nemovité věci.

Daň z nabytí činí čtyři procenta z tzv. nabývací hodnoty, kterou lze případně snížit o uznatelný výdaj (např. náklady za znalecký posudek).

Podat přiznání k dani a uhradit ji je nutné do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k provedení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Daň nemuseli například platit lidé, kteří si jako první majitelé pořídili byt v novostavbě.

Od základu daně je možné odečíst úroky zaplacené za úvěry na bydlení (hypotéky, úvěry od stavebních spořitelen), které poskytly pouze banky až do výše 300 tisíc korun ročně.

Celý článek

Byt hledáme podle spotřeby, ale kupujeme ho podle peněz

„Kolik to žere?“ je častá otázka mezi řidiči. Pro zájemce o nemovitost je až na druhém místě.

Od letoška musí všechny novostavby v Unii, tedy i v Česku, splňovat velice přísná pravidla. Budovy by měly mít v podstatě nulovou energetickou náročnost. Nařízení platí v celé Evropské unii a jednotlivé státy musely upravit pravidla pro stavbaře. U nás to stanoví konkrétně vyhláška 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov.

Byť většinu z nás zajímá, kolik mu doma proletí „komínem“, radiátory nebo přes všechny elektrické spotřebiče, při nákupu bydlení to ještě není priorita. Byť prodejce nemovitosti musí zájemci předložit energetický průkaz o tom, jak moc nebo málo je stavba energeticky náročná. „Troufám si říci, že energetický průkaz vypovídá o skutečné náročnosti zhruba z osmdesáti procent a pro klienty není sám o sobě příliš důležitý,“ řekla deníku Metro Renáta Lichtenegerová, mluvčí M&M Reality. Při nákupu ale vždy rozhodují peníze, které lidé v daný okamžik na nákup bydlení mají. „Když potřebuje klient tři pokoje a nezvládne financovat jiný byt, koupí byt v paneláku. Dá přednost tomu, který je zateplený a má plastová okna,“ dodává Lichtenegerová. Jestli je ale v kategorii E nebo D, je pro zájemce podružné. Navíc u bytových domů se energetický průkaz zpracovává pro celou stavbu, jednotlivé byty se v náročnosti vytápění mohou výrazně lišit.

„U momentálně nabízených bytových domů nabízíme druhou nejnižší energetickou náročnost B,“ uvedl pro deník Metro Radek Ježdík, mluvčí společnosti Central Group. Snaží se tak vyhovět obecné poptávce po úsporném bydlení. „Takzvané pasivní domy v energetické třídě A požaduje v tuto chvíli jen zanedbatelné procento lidí. většina si totiž uvědomuje, že výrazně zvýšené náklady na nákup takového bytu nemají v rozumné době v podobě úspor za energie a vytápění ekonomickou návratnost,“ říká Ježdík.

Konkrétní postřehy z „terénu“ popsala pro deník Metro makléřka Monika Maděrová ze společnosti RE/MAX. „Energetický průkaz řeší klienti hlavně u rodinných domů po rekonstrukci či u novostaveb,“ říká Maděrová. V případě bytů je prý zajímá více vyúčtování za předchozí roky a výše záloh. „Třída energetické náročnosti, jak ji uvádí průkaz, takové informace neposkytuje. Setkáváme se ale i s tím, že zájemci v mnoha případech průkazům nerozumějí a nevědí, jaké informace z nich mohou vyčíst a co dané energetické třídy ovlivňuje,“ připomíná Maděrová.

Povinnost pořídit průkaz energetické náročnosti budov mají majitelé nemovitostí od roku 2015, pokud je prodávají nebo pronajímají. Musí ho mít i všechny novostavby nebo nemovitosti užívané státem.

PAVEL HRABICA

Zdražování nemovitostí zpomaluje

Růst cen nemovitostí se zřejmě nezastaví ani letos. Poptávka totiž stále převyšuje nabídku. S tím, že by šly ceny dolů, se tak zatím počítat nedá. Obrat by mohl nastat jen v případě, že by se ekonomická situace změnila zásadně k horšímu. To naštěstí ekonomové ani analytici letos nepředpokládají. Realitní trh pocítil v loňském roce po několika letech silného růstu oslabení. Dostupnost bydlení se totiž vlivem růstu cen rezidenčních nemovitostí dále zhoršila. Ceny nemovitostí byly na konci roku 2019 o 35 procent vyšší, než byly v roce 2008 před světovou finanční krizí. Podle odhadů České národní banky (ČNB) se nadhodnocení cen nemovitostí v polovině loňského roku pohybovalo v rozmezí 15 až 20 procent, tedy více než bylo odhadováno na konci roku 2018 (kolem 15 procent). „Hlavní příčinou byla nedostatečná nabídka bytů a rodinných domů ve velkých městech,“ vysvětluje mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová. Růst cen nemovitostí podle centrální banky rovněž podporuje nízká úroveň úrokových sazeb u hypotečních úvěrů, která se po růstu v roce 2018 začala loni opět významně snižovat. „Dělo se tak v důsledku vysoce uvolněných měnových politik zahraničních centrálních bank,“ doplňuje Vodstrčilová. Tento vývoj potvrzují i zkušenosti realitních kanceláří. Ceny nemovitostí loni rostly ve všech krajích, a to napříč  všemi segmenty nemovitostí. „Celorepublikový průměr odpovídá zhruba pěti procentům, přičemž nejrychleji rostly ceny ve Středočeském kraji,“ říká Pavel Hassman ze společnosti RE/MAX 4YOU. Například v Kladně podle statistik ERA Reality vzrostly o 13 procent, v Příbrami dokonce o 26 procent. „Překvapivé je, že velký růst cen prožívá také například Ústí nad Labem, a to kolem 13 procent,“ dodává Milan Břečka z realitní kanceláře Century 21 Premium. Stejný trend zaznamenala i společnost ERA Reality, jejíž statistiky v Ústí nad Labem hovoří o nárůstu cen dokonce o 17 procent. Rovněž RE/MAX potvrzuje nejvyšší nárůst právě na Ústecku. „V Praze šly ceny nemovitostí meziročně nahoru průměrně o devět procent,“ uvedl Hassman.Vůbec nejvyšší růst cen pak byl u relativně malých bytů, tedy v kategorii 2+1 a 2+kk. Právě o ty je mezi kupujícími vůbec největší zájem. „To platí především pro Prahu, kde byty o dispozici 1+kk a 2+kk tvoří téměř 70 procent prodejů,“ popisuje situaci Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky. Celý článek

Svižný růst cen bude pokračovat

Ceny zboží a služeb v obchodech vyletěly loni v listopadu o 3,1 procenta a to je více, než by ráda viděla Česká národní banka. Ani na začátku roku se však tempo růstu cen nezpomalí.

Stoupající inflace

Důvodem cenového růstu je pokračující robustní vzestup ekonomiky, což udržuje nezaměstnanost v blízkosti rekordního minima. „Lidem rostou mzdy a jsou ochotni utrácet, což umožňuje obchodníkům zvyšovat ceny,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Výrobci a obchodníci se proto nezdráhají promítnout do cen dražší vstupy, jako jsou mzdy nebo energie. I letos bude proto inflace svižně růst. „Zejména v prvním pololetí roku uvidíme hodnoty inflace nad třemi procenty velice často,“ zdůrazňuje analytik Československé obchodní banky Petr Dufek. Inflace v následujících čtvrtletích se podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka bude pohybovat v blízkosti tří procent. Následně se růst cen zpomalí jen nepatrně, předpokládá hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. A co udělá nejhlubší zářez v rozpočtech domácností? „Počítáme s rychlejším růstem nájmů, cen elektrické energie a dalších nákladů spojených s bydlením,“ vypočítává Dufek. Růst cen realit z loňského roku se letos projeví v tlaku na růst nájmů. Za celý rok se tak podle ČSOB průměrná infl ace dostane na loňskou úroveň 2,8 procenta. Podobný odhad inflace 2,6 až 2,7 procenta uvádí také Sklenář. Vzrostou rovněž vodné a stočné, poplatky za odpady a energie. „Zdražení elektřiny bude mezi pěti a deseti procenty,“ říká Jiří Gavor, energetický expert a majitel společnosti ENA. Úprava cen podle něho nastane na přelomu loňského a letošního roku. Naopak by se podle Gavora neměly zvyšovat ceny zemního plynu.

Bydlení
V letošním roce podle expertů porostou ceny bytů a domů a nájmy. Nájemné se přitom bude zvyšovat rychleji než ceny nemovitostí, domnívá se analytik ČSOB Petr Dufek. Růst cen nemovitostí naopak meziročně zpomalí. Mírný růst cen nemovitostí v dobrých lokalitách napříč republikou očekává rovněž Pavel Hassman ze společnosti RE/MAX 4YOU. Celý článek

Bytové desatero: Pražané na bydlení šetří dvacet let, jak je to jinde?

Koupit si vlastní byt je pomalu sci-fi. Zvlášť v hlavním městě. Ceny nemovitostí jsou o více než třetinu vyšší než před finanční krizí. Hypotéku jen tak někdo nedostane. Navíc nemovitostí, ze kterých by se dalo vybírat, je málo. Pořídit si rodinné hnízdečko tak začíná být v Česku oříšek. V deseti bodech vysvětlujeme proč.

Pražákům, těm je tu hej… zpívá legendární Pražský výběr. Opravdu? Má jim zbytek republiky co závidět? A mají Pražané právo střílet si z Brňanů? Výpočty Seznamu ukazují, že všechno je relativní. Pokud jde o platy, jsou na tom Pražané nejlépe. Když je ale vztáhneme k cenám bytů, mají se ze všech daleko nejhůře. Naopak nejlépe jsou na tom v tomto ohledu Ústečané.
Seznam porovnal čisté mediánové příjmy v jednotlivých krajích s cenami průměrných třípokojových bytů v novostavbách v letošním prvním pololetí. Výsledkem je doba, po kterou by museli obyvatelé jednotlivých krajů odevzdávat celý svůj plat, kdyby byt chtěli koupit za hotové. Jak jste na tom právě vy, najdete v této tabulce.

Na českém realitním trhu přituhuje. Nemovitosti zdražují rychleji, než rostou příjmy těch, kteří by si je chtěli koupit. Může se stát, že trh úplně zamrzne. Prodávající nebudou chtít zlevnit, aby nešli pod cenu, a kupující nebudou moci nebo chtít koupit. „Pak si budeme muset možná počkat, až trh najde novou rovnováhu nebo až budeme v Česku mít vyšší příjmy, abychom si bydlení vůbec mohli dovolit pořídit. Paradoxně konjunktuře a současnému blahobytu navzdory,“ konstatuje majitel Hyposervisu a provozovatel portálu Cenovamapa.org Milan Roček.

A nejde jen o potřebu vlastního bydlení, stahují se i ti, kteří do nemovitostí chtějí ukládat peníze. „Investoři v nemovitostním segmentu jsou již opatrnější a neočekávají tak výrazné růsty cen jako v posledních letech. Celkově vidíme postupný pokles zájmu o investice zejména z důvodu vysokých pořizovacích cen,“ uvedl Pavel Hassman z realitky RE/MAX 4 You.
Česká národní banka ve své poslední zprávě o finanční stabilitě uvedla, že ceny nemovitostí jsou o 35 procent vyšší, než byly v roce 2008 před světovou finanční krizí. Podle odhadů centrální banky se nadhodnocení cen nemovitostí v polovině letošního roku pohybovalo v rozmezí 15 až 20 procent. „Hlavní příčinou byla nedostatečná nabídka bytů a rodinných domů ve velkých městech,“ sdělila ČNB.
A nabídka bude za poptávkou pokulhávat dál. Kromě toho, že se málo staví, se do velkých měst stěhují lidé z regionů. „Podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy se očekává, že do 30 let budou v Praze dva miliony obyvatel. Stejná zátěž potom bude čekat i Středočeský kraj. A tady není kam se nastěhovat,“ upozornil člen představenstva Hypoteční banky Vladimír Vojtíšek.
Milan Roček, provozovatel portálu Cenovamapa.org, vytipoval deset důvodů, proč je dnes kvůli vyšponovaným cenám nemovitostí problém začít bydlet ve vlastním.

Celý článek

Křišťálová koule 2020? Bydlení zdraží, počet poskytnutých hypoték klesne

Ani v roce 2019 růst cen napříč jednotlivými segmenty neskončil. Došlo sice ke zpomalení, ale očekávaná stagnace se nedostavila. V roce 2020 bude čím dál více zájemců o vlastní bydlení narážet na zhoršenou dostupnost hypoték, pomalou výstavbu a převis poptávky nad nabídkou.Vývoj cen bytů

Například ceny bytů v Praze vzrostly podle dat společnosti RE/MAX meziročně o devět procent. „Celorepublikový průměr pak odpovídá zhruba pěti procentům, přičemž nejrychleji ceny rostly ve Středočeském kraji. Nejvyšší nárůst u malých bytů pozorujeme v Jihočeském kraji a na Ústecku. Ceny rodinných domů pak rostly nejvíce v Moravskoslezském kraji, Pardubicku, Olomoucku a Praze. U pozemků “vítězí“ Liberecko a Vysočina,“ vyjmenovává Pavel Hassman z RE/MAX 4YOU.

Podle Hassmana došlo v porovnání s rokem 2018 ke zpomalení růstu, nicméně očekávaná stagnace se ve většině regionů vůbec nedostavila. „Na českém trhu se obecně nedostává residenčních nemovitostí a pozemků vhodných pro výstavbu rodinných a bytových domů. Vysoká poptávka z minulých let způsobená rostoucí ekonomikou a nízkými úrokovými sazbami vyhnala ceny nemovitostí na dnešní rekordní úrovně,“ říká Hassman, podle kterého se s podobným vývojem dá počítat i v příštím roce. Ceny v dobrých lokalitách napříč republikou budou mírně růst. Čím dál více bude záležet na konkrétním místě a typu nemovitosti. Zásadní změnu trendu by mohla odstartovat jedině zásadní makroekonomická událost. Celý článek

O byty je nouze, vzniknou nové

V Žatci se chystá výstavba nových bytů. Na trhu s nemovitostmi se nyní žádné nenabízejí, ceny těch starších stále rostou. Soukromí developeři plánují nové byty ve dvou lokalitách, město jedná o výstavbě na třetím místě. Společnost VHS holding před pár dny představila projekt čtyř bytových domů umístěných paralelně s Husovou ulicí naproti muzeu. Počítá se s výstavbou 38 bytů různých velikostí, směrem do ulice vzniknou komerční prostory například pro obchody. „Půjde o nadstandardní byty s podzemními garážemi. Jsme ve fázi územního řízení, rádi bychom během zimy začali s přípravou území pro vlastní výstavbu,“ sdělil majitel společnosti Oldřich Řáha. Bytové domy chce VHS holding dokončit ve druhé polovině roku 2021. „Jakmile jsme náš projekt představili, hned se nám ozvalo několik zájemců. Byty zatím neprodáváme,“ sdělila prokuristka společnosti Radka Mráčková. Velký zájem o byty v Žatci je dlouhodobý, potvrzují jej i realitní makléři. „V Žatci potvrzují je poměrně velká poptávka po bytech, je jich nedostatek. Nové nejsou, cena starších rok od roku roste,“ sdělila realitní makléřka společnosti RE/MAX 4 You Monika Maděrová. „Podle mých zkušeností jsou v Žatci dvě skupiny kupujících. Ti, co chtějí vlastní bydlení, mají zájem o byty dva plus jedna a větší. Pak jsou lidé, kteří byty kupují jako investici. Ti mají zase zájem spíš o menší byty, které se lépe pronajímají,“ vysvětlila Maděrová. Velký zájem o byty v Žatci má řadu důvodů. K těm hlavním se řadí rozvoj průmyslových zón v okolí města spojený s náborem nových zaměstnanců.

V Žatci chybí byty. Nové bydlení má přinést několik projektů

V Žatci se chystá výstavba nových bytů. Na trhu s nemovitostmi se nyní žádné nenabízejí, ceny těch starších stále rostou. Soukromí developeři plánují nové byty ve dvou lokalitách, město jedná o výstavbě na třetím místě.

Společnost VHS holding před pár dny představila projekt čtyř bytových domů umístěných paralelně s Husovou ulicí naproti muzeu. Počítá se s výstavbou 38 bytů různých velikostí, směrem do ulice vzniknou komerční prostory například pro obchody. „Půjde o nadstandardní byty s podzemními garážemi. Jsme ve fázi územního řízení, rádi bychom během zimy začali s přípravou území pro vlastní výstavbu,“ sdělil majitel společnosti Oldřich Řáha.

Bytové domy chce VHS holding dokončit ve druhé polovině roku 2021. „Jakmile jsme náš projekt představili, hned se nám ozvalo několik zájemců. Byty zatím neprodáváme,“ sdělila prokuristka společnosti Radka Mráčková.

Velký zájem o byty v Žatci je dlouhodobý, potvrzují jej i realitní makléři. „V Žatci je poměrně velká poptávka po bytech, je jich nedostatek. Nové nejsou, cena starších rok od roku roste,“ sdělila realitní makléřka společnosti RE/MAX 4 You Monika Maděrová. „Podle mých zkušeností jsou v Žatci dvě skupiny kupujících. Ti, co chtějí vlastní bydlení, mají zájem o byty dva plus jedna a větší. Pak jsou lidé, kteří byty kupují jako investici. Ti mají zase zájem spíš o menší byty, které se lépe pronajímají,“ vysvětlila Maděrová. Celý článek

Zprávy z tisku - RE/MAX Czech Republic - CZECH SUPERBRANDS AWARD 2015.

Realitní síť RE/MAX získala ocenění Superbrands 2015

Komise expertů udělila realitní síti RE/MAX ocenění Superbrands 2015. O udělení titulu se rozhoduje na základě spotřebitelského průzkumu, prováděného agenturou GFK, expertní skupinou Brand Council, která je tvořená odborníky v oblasti brand marketingu, zástupci profesních organizací, kreativci a experty na oceňování značek.

„Uděleného ocenění si velmi vážíme a je pro nás dalším potvrzením kvality servisu, který svým klientům umíme poskytnout. Vždy jsme se snažili být leadery, kteří do realit zavádí nové postupy a zlepšují kvalitu služeb. To, že jsme v rámci realitního trhu jedinými držiteli takového ocenění, naši pozici jen potvrzuje,“ říká k ocenění Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

Program Superbrands odstartoval před 20 lety ve Velké Británii, v České republice byl zahájen jeho třetí ročník. Cílem ocenění je poskytnout zákazníkům přehled o významných značkách, které ovlivňují jejich každodenní životy. Cena Superbrands Award je uznávána jako speciální ocenění v 88 zemích na pěti kontinentech.


Zprávy z tisku RE/MAX CZECH