Nákup bydlení bude bez daně, odpočty úroků z hypoték lidem zůstanou

Lidem, kteří přemýšlejí o tom, že si v příštích letech pořídí vlastní dům či byt, přinesl tento týden hned dvě pozitivní zprávy. Při koupi už nově nebudou muset zaplatit čtyřprocentní daň znabytí nemovitosti. Navíc jim zůstane možnost si z daní odečíst úroky z hypoték.

Změnu ve středu schválili poslanci. Pokud návrh projde také Senátem a podepíše ho prezident, budou od daně osvobozeni všichni lidé, kteří si nemovitost koupili loni v prosinci a později.

To, že lidé nebudou muset po pořízení domu státu zaplatit desítky i stovky tisíc korun na dani, by mohlo rozhýbat trh s nemovitostmi. Podle údajů Fincentra Hypoindexu byl letošní květen v počtu poskytnutých hypoték nejslabší za posledních 10 let.

Vzhledem k tomu, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) o zrušení daně poprvé mluvila už na konci letošního března, zájem lidí o nákup nemovitostí roste již nyní. „Lidé si už dnes berou hypotéky s tím, že ta čtyři procenta platit nebudou,“ říká mluvčí realitní kanceláře Remax Tomáš Hejda. Je to vidět i na aktuálních výsledcích zmíněné společnosti. Její obrat v červnu meziročně vzrostl o osm procent. „Přitom loňský rok byl pro nás z hlediska obratu rekordní,“ dodává Hejda.

Vliv na to má i pokles úrokových sazeb u hypoték. Průměrná sazba v květnu podle Hypoindexu klesla na 2,3 procenta z dubnových 2,39 procenta.

„Příznivé období pro pořízení nemovitosti bude i dál,“ uvádí odborník na nemovitosti ze společnosti Deloitte Petr Hána. „Spíše záleží na tom, co si lidé mohou dovolit, jak vnímají riziko a jestli je banka zafinancuje,“ dodává. Podle něj už dnes banky některým profesím peníze na pořízení vlastního bydlení nepůjčují. Jde třeba o lidi pracující v cestovním ruchu, který byl koronavirovou krizí zasažen nejvíce.

Zrušení daně by s cenami nemovitostí zahýbat nemělo. Daň dosud platili kupující zpětně finančnímu úřadu, prodávající ji tedy do své ceny nezahrnovali. „Určitě tady ale budou lidé, kteří se budou snažit zdražit svou nemovitost, protože si řeknou, že na to kupující má, protože ušetřil na dani,“ říká Hejda. Podle něj však nepůjde o častou praxi.

Poslanci nakonec přes odpor ministryně Schillerové zachovali již zmíněnou možnost odečíst si zaplacené úroky u hypoték z daní. Schillerová původně plánovala, že tuto výhodu na konci příštího roku úplně zruší. Odpočty označovala za zbytečnou daňovou výjimku.

Podle odborníků by v takovém případě hrozilo, že by lidé chtěli nemovitost koupit co nejrychleji za nejvýhodnějších podmínek. „Tím by se trh předzásobil a v roce 2022 by došlo k poklesu poptávky,“ míní Hána.

Sněmovna však podpořila návrh poslance Vojtěcha Munzara (ODS), který daňové odpočty zachovává. Celkovou částku úroků, o které si lze snížit základ daně, ale nově snižuje ze současných 300 tisíc korun na polovinu, tedy na 150 tisíc korun.

Podle výpočtů společnosti Deloitte se do takového limitu za současných podmínek vejde i člověk, který si u banky půjčí s dvouprocentní sazbou na 25 let až 7,5 milionu korun. Při sazbě okolo tří procent pak nový limit splní až pětimilionová hypotéka.

Munzar svůj návrh označuje za kompromis mezi vládní představou a snahou opozice i části koaličních poslanců odpočty z hypoték zachovat. Celkem pro něj hlasovalo 96 poslanců, proti bylo jen 43 členů hnutí ANO. Podpořilo ho dokonce sedm komunistů a dva sociální demokraté. V porovnání s variantou, která by odpočty zrušila úplně, tak rozpočet přijde odhadem o několik miliard ročně.

„Snažili jsme se přesvědčovat všechny kolegy napříč politickým spektrem, ale že by nám někdo dopředu potvrdil hlasování, takto úplně jasné nebylo. Vždy se rozhodne až při hlasování,“ říká Munzar.

Schillerová po hlasování prohlásila, že podporu opozičního návrhu bude chtít po zástupcích ČSSD vysvětlit. „Komunisté měli volné hlasování. Neměla jsem signály, že by podpořili opoziční návrh z pera občanských demokratů, nicméně je to politická realita, se kterou musím žít.

Co se týče koalice, nebudu prát špinavé prádlo před médii, určitě to vezmu na koaliční radu,“ řekla. Senátem pravděpodobně zákon projde, je však možné, že ho do sněmovny kvůli sporu o odpočty vrátí prezident Miloš Zeman.

Stát na dani z nabytí nemovitosti každý rok vybere zhruba 13 miliard korun. V předchozích letech její zrušení několikrát navrhovala opozice i Senát, vládní koalice však návrhy vždy zamítla.

Lidé už si dnes berou hypotéky s tím, že daň platit nebudou.

Tomáš Hejda

mluvčí společnosti Remax