Daň z nemovitosti může majitele chalup vyjít i na tisíce

Tento koeficient může obec stanovit i pro jiné zdanitelné stavby, konkrétně pro budovy sloužící k podnikání nebo garáže, a také pro zdanitelné jednotky sloužící těmto účelům.
Obec dále může obecně závaznou vyhláškou stanovit místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5 pro všechny nemovitosti na území obce.
„Stanovení místního koeficientu stejně jako zavedení koeficientu 1,5 pro rekreační objekty je v samostatné působnosti obce a ty k tomu přistupují v závislosti na místní situaci,“ potvrdil Právu předseda Svazu měst a obcí František Lukl.
Podle údajů Generálního finančního ředitelství navýšení daně z nemovitých věcí pomocí zvýšeného místního koeficientu využilo letos z celkem 6250 jen 596 obcí, tedy necelá desetina. Z toho v 17 obcích využili zastupitelé nejvyšší možnosti navýšení, tedy pětinásobek.
Zákon o dani z nemovitých věcí sazbu daně spojuje podle Lukla s faktickým užíváním; nestanoví tedy sazbu daně ve vztahu k tomu, jak byla stavba povolena, respektive zkolaudována, což potvrdil i rozšířený senát Nejvyššího správního soudu v usnesení z 15. března 2016.
„Daň z nemovitosti se tak odvíjí od faktického účelu užívání dané nemovitosti,“ vysvětlil Lukl.

Zájemců je hodně

Zájem o koupi rekreačních staveb je obrovský a poslední čtyři roky stále roste. O jednu zveřejněnou nabídku projeví téměř okamžitě zájem i deset klientů. Spolu s tím roste i cena objektů, potvrzují realitní makléři.
Společnost RE/MAX Právu potvrdila, že v rámci všech jejích transakcí realizovaných v ČR bez ohledu na stáří, lokalitu, velikost v roce 2014 byla průměrná cena chalupy 799 964 Kč, ale letos již 1 167 123 korun. Podle realitního makléře Pavla Hassmana z RE/MAX 4You ale výše daně z nemovitosti u rekreačních objektů u zájemců při rozhodování o koupi zpravidla nehraje významnou roli. „Platí zde pořekadlo: Když mám na koně, musím mít i na oves. Chalupa je zbytná, do jisté míry luxusní věc. Majitelé počítají s tím, že s její koupí přicházejí i náklady a jsou na to připraveni,“ vysvětlil Hassman. S rostoucí poptávkou se zvyšuje i počet prodaných chalup určených k rekonstrukci. V minulosti byl přitom zájem především o chaty ve skvělém stavu, které noví majitelé mohli bez jakéhokoli zásahu rovnou užívat. „Objektů k rekonstrukci je v nabídce více a jejich cena je tak příznivější. Lidé přizpůsobují své požadavky trhu a zájem o tyto objekty se zvyšuje,“ uvedl Hassman.
A potvrzují to i prodejci stavebnin. „Pozorujeme zvýšený zájem o stavební materiály určené pro rekonstrukci, jako jsou sanační omítky a technologie pro odvedení vlhkosti ze spodních částí staveb,“ potvrdil Právu generální ředitel společnosti PRO-DOMA Petr Vaněrka. Zájem je podle realitních makléřů i o specifi cké objekty s historií umístěné v krásné lokalitě. Zájemci si mohou pořídit faru, tvrz nebo roubenku. Takové objekty ale vyžadují specifické přístupy k rekonstrukci.