Byty jsou drahé, lidé se stěhuji za města do domů

Prudký růst cen bytů a nájmů posledních pěti let způsobuje, že stále více lidí opouští Prahu a Brno a jde bydlet za město, odkud dojíždí za prací. Za cenu, kterou by je stál ve městě průměrný byt, tam často pořizují prostornější rodinné domy. Podle dat Českého statistického úřadu se jich jen loni v Česku začalo stavět bezmála 20 tisíc. To je nejvíce od roku 2008, po kterém nastal útlum kvůli dopadům globální hospodářské krize.
Díky velkému zájmu mají stavební firmy, které se na rodinné domy specializují, často práci nasmlouvanou až na několik let dopředu. Řada z nich musela v posledních dvou letech dokonce odmítat nové zakázky, protože už neměla kapacitu stavět další domy.
Enormní zájem však v posledních měsících opadl kvůli pandemii koronaviru. „Do dubna příštího roku máme naše kapacity na sto procent naplněné, a nouze o práci tu proto není. Lidé ale přestali naše domy během pandemie kupovat a zatím se k nám nevrací. Doufáme, že se to do příštího roku změní a navážeme na současný stav,“ říká Jiří Pohloudek, obchodní ředitel největšího tuzemského výrobce dřevostaveb RD Rýmařov.
Na výstavbě se zatím pandemie nijak výrazně neprojevila ani podle statistik. Za letošních prvních pět měsíců se začalo stavět více rodinných domů než za stejné období loňského roku. Nejvíce jich roste právě v okolí velkých měst. Více než čtvrtina z celkového množství se buduje ve Středočeském kraji. Největší zájem je podle realitních makléřů v okrese Praha-východ, dále v okolí Uhříněvsi, Říčan, Úval a v Brandýse nad Labem. Jedná se zpravidla o místa v blízkosti železnice, díky které lze vlakem poměrně rychle dojet do centra Prahy. „Obecně lze ale říci, že se staví méně, než jak by lidé chtěli stavět,“ říká Pavel Hassman, realitní makléř Re/Max 4 You. Vysvětluje, že v okolí metropole začíná být nedostatek pozemků. To hraje částečně do karet developerům, kteří se na zmíněné lokality v posledních dvou letech ve větší míře zaměřují a staví tam více bytových domů.

Po středních Čechách největší výstavba domů probíhá v Jihomoravském kraji. Také tam se jedná o stejný trend jako v Praze. Lidé hledají parcely ideálně v blízkosti železnice, vzdálené do čtyřiceti kilometrů od centra Brna. Naopak jen minimum rodinných domů se staví přímo v Praze, kde je draho, ale také například v Karlovarském kraji, kde je zase přetlak levných bytů k prodeji. Těch se zbavují převážně ruští vlastníci.
Kvůli vysokému zájmu začíná být již v lokalitách blízko Prahy a Brna nouze o stavební parcely. Podle realitních makléřů proto stále více roste zájem o koupi starších rodinných domů, či dokonce chat, které lidé následně chtějí přestavět a posléze v nich natrvalo bydlet. Vůbec největší zájem realitní kanceláře registrují o chaty a chalupy v dojezdové vzdálenosti do hodiny od velkých měst. Podle makléřů se vysoká poptávka projevuje na cenách těchto nemovitostí. Zatímco na jaře 2017 se průměrná cena těchto rekreačních objektů v Česku pohybovala pod milionem korun, loni to bylo už téměř 1,7 milionu. Mezi nejžádanější lokality patří okolí Vltavy, Sázavy a Berounky. Mezi nejvyhledávanější obce pak Vrané nad Vltavou, Davle, Štěchovice, Slapy, Jílové u Prahy, Čerčany, Týnec nad Sázavou nebo Černošice. Čtyři z pěti kupců v těchto místech představují podle makléřů lidé z Prahy a blízkého okolí.
Radnice největších měst chtějí odlivu obyvatel zabránit. Obávají se především, že přijdou o lidi v důležitých profesích, například o hasiče, učitele, policisty či zdravotní sestry. Ti mohou pracovat i mimo město, aniž by si platově pohoršili, současně tam ušetří za bydlení. V zahraničí se s tímto problémem potýká například Londýn.
Nejhorší situace je v Praze. Ceny nových bytů tam za posledních pět let vzrostly o 90 procent. A na nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních si průměrný Pražan vydělá podle studie developerské společnosti Central Group v průměru za 14,2 roku. V posledních letech výrazně podražily také nájmy. Kvůli tomu se stává bydlení v metropoli pro stále více lidí méně dostupným.
Nejen Praha, ale také Brno a Ostrava chtějí proto začít stavět tisíce obecních bytů, ve kterých bude nižší nájemné než v bytech soukromníků. To má přimět lidi, aby se nestěhovali pryč za město.Pomoci má také nový stavební zákon, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Zrychlit má povolování staveb. Developeři dnes v Praze čekají na stavební povolení až deset let. Tvrdí, že proto nezvládají na trh dodávat dostatek bytů. Nedostatečná nabídka pak vede ke zdražování.
Podražuje ale také výstavba rodinných domů, a to kvůli rostoucím cenám stavebních materiálů, nedostatku pozemků i vyšším požadavkům na stavby z hlediska úspor energie.


Statistika HOSPODÁŘSKÝCH NOVIN: